środa, 01 marzec 2023 14:04

Buty robocze męskie - rodzaje, właściwości i zalety

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
buty robocze buty robocze Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Osoby pracujące na budowie, spędzają na nogach bardzo dużo czasu i wiedzą jak istotne jest odpowiednie obuwie. Jakościowe i dobrze dopasowane obuwie sprawi, że stopy odwdzięczą się brakiem bólu, wygodą i możliwością pracy przez wiele godzin. W poniższym artykule, zostały przedstawione rodzaje, wartości i korzyści które przynoszą buty ochronne, a także ich właściwości, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Zapraszamy do przeczytania.

 

  1. Znaczenie butów ochronnych
  2. Zalety jakie zapewnia obuwie robocze
  3. Obuwie ochronne - rodzaje

Znaczenie butów ochronnych

Jak już zostało wspomniane wcześniej, buty robocze mają za zadanie przede wszystkim chronić nogi i zapewnić wygodę oraz bezpieczeństwo pracy. W rodzajach prac, do których są używane, najczęstszymi zagrożeniami bywają przygniecenia, zmiany wysokiej jak i niskiej temperatury, ostre i niebezpieczne elementy przebijające. Dodatkowo powinny działać zapobiegawczo, jak chociażby na poślizgnięcia lub styczność olejami, wodą, prądem, smarami czy paliwem.

Przed czym jeszcze mogą ochronić i zabezpieczyć odpowiednie buty robocze?

  • Oparzenia i poparzenia,
  • wysokie i niskie temperatury znacząco wpływające na stan zdrowia,
  • wszelakiego rodzaju urazy mechaniczne,
  • wilgoć i styczność z wspomnianymi wcześniej środkami, a także z czynnikami chemicznymi i biologicznymi.

Wartości i zalety jakie zapewnia obuwie robocze

Jak już wspomniano wcześniej, buty robocze niosą za sobą wiele korzyści i zdecydowanie warto o nich pomyśleć jeśli większość swojego dnia, spędzamy w pracy i to tak wymagającej. Sprawdzony i polecany sklep bhp może pomóc w zaopatrzeniu się w buty ochronne, które mają właściwości antypoślizgowe, właściwości antyelektrostatyczne, właściwości wodoodporne czy są zrobione z najwyższej jakości materiałów. To jak można ustalić odpowiedni dla siebie rodzaj obuwia, można sprawdzić w dalszej części artykułu.

Na ten moment, warto wspomnieć również o takich korzyściach jak odporność podeszwy, chociażby na przepływ prądu oraz cyrkulacja np. w momencie gdy występują wysokie temperatury. Chronią stopy, zapewniają bezpieczeństwo w pracy oraz zadbane zdrowie, kiedy czas zawodowy się kończy. 

Obuwie ochronne - rodzaje

Buty robocze różnią się od siebie nie tylko w kwestiach estetycznych ale zwłaszcza w zależności od zastosowania. W zależności od wykonywanej pracy warto pomyśleć o jakościowym i sprawdzonym sprzęcie, który pozwoli zadbać o zdrowie i bezpieczną oraz efektywną pracę. Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Półbuty robocze

Najszybciej można rozpoznać je przez brak wysokiej cholewki. Sprawdzą się zwłaszcza w kwestii ochrony przed urazami mechanicznymi i chemicznymi.

Trzewiki ochronne

Buty o sportowym charakterze, sprawdzające się zwłaszcza w pracach przemysłowych, rolniczych, ogrodniczych, budowniczych i usługowych. Ze względu na rodzaj proponowanych prac, ten model butów uchroni przed przepoceniem i zagrożeniami z zewnątrz.

Kalosze robocze

Wygodne buty robocze, wyróżniające się wśród obuwia ochronnego, które sprawdzą się znacząco w pracach związanych z wilgocią, płynami i zmiennymi temperaturami. Warto używać ich w myjni samochodowej, warsztacie, lesie, magazynie, budownictwie.

Sandały robocze

Sandały ochronne to rozwiązanie zwłaszcza na cieplejszy okres roku. Dzięki nim można uniknąć przepocenia i zmęczenia nóg w wysokich temperaturach, a jednocześnie zapewnią komfort, lekkość i wygodę. Warto podczas zakupu upewnić się, czy posiadają powłokę w celu nie przepuszczania prądu.