środa, 01 marzec 2023 12:40

Jakie rury do ogrzewania podłogowego wybrać?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
kształtki zaciskowe do rur PEX kształtki zaciskowe do rur PEX pixabay

Rury do ogrzewania podłogowego stanowią jeden z najważniejszych elementów wchodzących w skład tego typu instalacji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rur do ogrzewania podłogowego, z czego największą popularnością cieszą się rury PEX.

 

Czym charakteryzują się rury PEX stosowane w instalacjach wodnych i grzewczych?

Rury PEX składają się w dwóch połączonych ze sobą warstw polietylenu, które dodatkowo przełożone są warstwą aluminium o grubości od 1 do 2 milimetrów. Co ważne, rury tego rodzaju nie posiadają tzw. pamięci kształtu. Oznacza to, że po wygięciu nie powracają one do swojego poprzedniego położenia. Dzięki znajdującej się w ich wnętrzu warstwie aluminium, rury PEX są dodatkowo sztywne i tym samym odporne na działanie wysokich temperatur czy ciśnienia. Ich dużą zaletą jest też odporność na uszkodzenia mechaniczne a także łatwość w sposobie ich łączenia.

Decydując się na zakup rur PEX należy wziąć pod uwagę kilka elementów:

- rury powinny być elastyczne, tak aby nie powodowały trudności z układaniem i gięciem ich na posadzce,

- powinny być odporne na dyfuzję tlenową, dzięki czemu będą odporne na tworzenie się korozji

- ważne są też odpowiednie wymiary rur (w instalacjach domowych najczęściej wybierane są te o średnicy 16 mm – w przypadku ogrzewania podłogowego).

Jak wygląda łączenie rur PEX?

Rury PEX mogą być swobodnie i dowolnie łączone z wybraną armaturą i dotyczy to zarówno wodomierzy, filtrów, zaworów czy baterii. W tym celu wykorzystuje się najczęściej kształtki zaciskowe do rur PEX. Połączenie tego typu tworzy się za pomocą dociśnięcia końca rury PEX do końca złączki. Za pomocą ruchomego pierścienia oraz uszczelki można w szybki i dokładny sposób połączyć rant z powierzchnią rury.

Drugim sposobem łączenia rur typu PEX jest tzw. połączenie zaprasowywane. Polega ona na dociśnięciu końca rury do specjalnego pierścienia i w dalszej kolejności zaciśnięciu połączenia za pomocą praski. To rozwiązanie stosowane jest najczęściej w sytuacjach, gdy w przyszłości użytkownik nie będzie miał możliwości swobodnego dostępu do złącza.

Rury PEX z łatwością można także podłączyć do rozdzielacza do ogrzewania podłogowego. Rozdzielacz tego typu pozwala na odpowiednie i precyzyjne wyregulowanie obiegu wody w układzie, dzięki czemu w każdej pętli będzie uzyskiwana ta sama temperatura. Tego typu rozdzielacz, jak np. rozdzielacz do 6 obwodów, daje także możliwość połączenia ogrzewania podłogowego z ogrzewaniem grzejnikowym, co znacznie usprawnia wszelkie prace instalacyjne.