wtorek, 23 kwiecień 2024 10:17

Range Rover Electric: Pierwszy elektryczny model Range Rover'a

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Range Rover Electric Range Rover Electric fot: pixabay

Range Rover przygotowuje się do prezentacji swojego pierwszego elektrycznego samochodu, który obecnie przechodzi testy w ekstremalnych warunkach mrozów na zamarzniętych jeziorach w Szwecji.

  1. Jaki jest pierwszy elektryczny model Range Rovera?
  2. Gdzie i w jakich warunkach testowany jest elektryczny Range Rover?
  3. Jakie technologie zostały opracowane przez Range Rovera dla tego modelu?
  4. Co powiedział Thomas Mueller o nowym elektrycznym Range Roverze?
  5. Jakie są główne cechy elektrycznego Range Rovera zapowiedziane przez firmę?

Testy na zamarzniętych jeziorach Szwecji

Pierwszy elektryczny model Range Rovera, znany jako Range Rover Electric, jest obecnie testowany na zamarzniętych jeziorach w Szwecji, gdzie temperatury sięgają -40 stopni Celsjusza. Jak mówi producent, te warunki są idealne do kalibracji nowego systemu kontroli trakcji. System ten zarządza poślizgiem za pomocą indywidualnych silników elektrycznych zamiast modułów ABS każdego koła. Dzięki temu reaguje on w ciągu 1 milisekundy, znacznie szybciej niż standardowe 100 milisekund. Ta technologia nie tylko zwiększa bezpieczeństwo na śliskich drogach, ale także poprawia zdolności terenowe pojazdu.

Innowacje w napędzie i baterii

Napęd elektryczny i bateria zostały zaprojektowane wewnętrznie przez Range Rovera, co jest nowością dla grupy Jaguar Land Rover (JLR), która wcześniej korzystała z zewnętrznych dostawców baterii i silników do swoich hybryd typu plug-in. Z zewnątrz jedyną różnicą między elektrycznym Range Roverem a jego wersjami na paliwo jest port ładowania baterii. Prototyp, testowany w skrajnie niskich temperaturach, wygląda identycznie jak modele benzynowe, dieselowe i hybrydowe zaprezentowane w 2021 roku.

"Range Rover z napędem elektrycznym – to znaczy zwyczajny luksus Range Rovera, wyrafinowanie i zdolności terenowe plus niemal bezgłośny, całkowicie elektryczny napęd; z łatwością umożliwiając płynne i spokojne podróże" - Thomas Mueller

Oczekiwania i możliwości modelu elektrycznego

Jak mówi Thomas Mueller, dyrektor wykonawczy ds. inżynierii produktu w Land Roverze, elektryczny Range Rover to połączenie luksusu, wyrafinowania i zdolności terenowych charakterystycznych dla marki z niemal bezgłośnym napędem elektrycznym. Firma intensywnie pracuje nad testami fizycznymi i programem rozwojowym, aby upewnić się, że elektryczny model będzie niezrównany w swoich możliwościach, gdy trafi do klientów. Księgi zamówień na elektrycznego Range Rovera zostały otwarte pod koniec 2023 roku. Samochód będzie wyposażony w architekturę elektryczną 800V, głębokość brodzenia wynoszącą 850 mm oraz obiecuje „bezproblemowe doświadczenia z elektryczną własnością, w tym partnerstwa energetyczne, aktualizacje oprogramowania przez internet oraz inteligentne technologie maksymalizujące zasięg.

"Aby upewnić się, że nie zostawimy żadnego kamienia nieprzewróconego, jesteśmy dobrze zaawansowani w naszym fizycznym programie testów i rozwoju, wszystko zaprojektowane tak, aby popchnąć Range Rover Electric do skrajności, zapewniając, że jego zdolności pozostaną niezrównane, gdy trafi do Ciebie." - Thomas Mueller

Elektryczny Range Rover zapowiada nową erę dla marki, łącząc tradycję luksusu i zdolności terenowych z zaawansowanymi technologiami elektrycznego napędu. To podejście może zrewolucjonizować sposób, w jaki postrzegamy luksusowe samochody terenowe, dostosowując je do coraz bardziej ekologicznej przyszłości.

Źródło: CarExpert