czwartek, 15 wrzesień 2022 13:22

Po ilu latach opłaca się sprzedać samochód, aby na nim zarobić?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
autoskup autoskup pexels

Sprzedaż auta w odpowiednim momencie pozwoli bez problemów znaleźć kupującego i dodatkowo nie stracić dużo na transakcji. Jaki jest najlepszy moment na sprzedanie samochodu?

 

Kiedy warto sprzedać samochód?

Wybór odpowiedniego momentu na sprzedaż auta ma bardzo duże znaczenie wtedy, gdy planuje się jego wymianę na kolejny. Wynika to przede wszystkim ze spadku jego wartości w czasie.

Statystycznie w pierwszym roku nowy samochód traci na swojej wartości około 25 proc., natomiast w następnym średnio 20 proc. W kolejnych latach tempo spadku jest już niższe i wynosi około 10 proc. rocznie. Wobec tego nie opłaca się sprzedawać samochodu zbyt wcześnie, w okresie do 2-3 lat od jego zakupienia. Optymalnym momentem byłaby więc sprzedaż auta mającego około 5 lat. Również dobrym czasem na sprzedaż samochodu będzie okres przed utratą jego gwarancji, dzięki czemu kupujący będzie mógł jeszcze z niej skorzystać w razie pojawienia się problemów. Wielu producentów oferuje gwarancję nawet na 5 lat.

Są jednak i takie pojazdy, które opłaca się sprzedać również po dłuższym czasie. Są to głównie auta zabytkowe, sportowe, często o wartości sentymentalnej, które powoli tracą na wartości lub wręcz przeciwnie - z czasem na niej zyskują.

Na jakich autach można zarobić najwięcej?

Cena używanego samochodu w momencie jego sprzedaży zależy od wielu czynników. Zaliczane są do nich przede wszystkim:

  • Typ pojazdu – zwykle najmniej na wartości tracą pojazdy mniejsze, z ekonomicznymi silnikami. Dobre ceny osiągają też wspomniane wcześniej pojazdy zabytkowe, sportowe.
  • Wyposażenie – wyposażenie auta lepsze niż standardowe umożliwia sprzedaż po wyższej cenie.
  • Awaryjność pojazdu – mniej na wartości tracą pojazdy uznawane za rzadko psujące się, dlatego cieszą się zainteresowaniem kupujących nawet po latach.
  • Ceny części zamiennych – auta z niedrogimi i łatwo dostępnymi częściami zamiennymi są prostsze w sprzedaży i dają lepszy zysk.
  • Bezwypadkowość – starsze auto, które nie było uszkodzone podczas wypadku, pozwala na uzyskanie wyższej ceny.

Jak sprzedać samochód bez problemów?

Najczęściej właściciele samochodów decydują się na ich sprzedaż we własnym zakresie. Wystarczy przygotować atrakcyjne ogłoszenie i opublikować je w kilku serwisach online, by szybko i łatwo dotrzeć do wielu potencjalnych kupujących.

Można również skorzystać z pomocy pośredników – giełd, komisów samochodowych. To wygodniejsza opcja, ale problemem staje się dość wysoki koszt pośrednictwa, który obniża zysk z transakcji.
Gdy czekanie na kupca nie wchodzi w grę, warto wziąć pod uwagę skupy samochodów, w których umowę kupna-sprzedaży można podpisać natychmiast. Wiele skupów, na przykład autoskup022.pl, odkupuje od właścicieli pojazdy każdej marki, w każdym wieku i stanie. To prosty sposób, by pozbyć się niepotrzebnego już samochodu i otrzymać gotówkę od ręki.