poniedziałek, 07 wrzesień 2020 08:54

Oświetlenie samochodowe - ledowe czy ksenonowe

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
ksenony samochodowe ksenony samochodowe

Wybór wyposażenia samochodowego podyktowany może być aktualną modą, budżetem czy indywidualnymi preferencjami. Najważniejsze zawsze powinno być jednak bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy sprawa dotyczy tak kluczowych akcesoriów, jak oświetlenie samochodowe.

 

Nowoczesne oświetlenie samochodowe

  • Światła samochodowe ksenonowe - podstawowe informacje

To rozwiązanie zaczęto stosować w latach 90. ubiegłego. Pod względem konstrukcyjnym, ksenony samochodowe różnią się od typowej żarówki tym, że mamy tu do czynienia z palnikiem wyładowczym. Po przeciwległych stronach żarówki umieszczone zostały elektrody, a rurka żarówki wypełniona jest ksenonem (właśnie od tego gazu pochodzi nazwa żarówki). Jeśli taką konstrukcję zasili się prądem, wytworzy się łuk elektryczny, będący źródłem jasnego światła o stosunkowo dużej intensywności. To właśnie światło jest największą zaletą ksenonów - takie reflektory świecą dwa razy mocniej niż halogeny. Dla komfortu kierowcy ma znaczenie nie tylko intensywność, ale też i barwa oświetlenia, która jest mocno zbliżona do naturalnego światła. Dodatkowo szacuje się, że ksenony samochodowe mają dziesięć razy dłuższa żywotność niż halogeny oraz potrzebują dwa razy mniej prądu

  • Światła samochodowe ledowe - co warto o nich wiedzieć?

Oświetlenie samochodowe led to stosunkowo nowy pomysł - pierwszy raz wykorzystano je w 2006 roku. Początkowo można było jest spotkać w bardzo drogich autach, ale z czasem zaczęły pojawiać się również w pojazdach niższej klasy. Reflektor składa się z wielu pojedynczych diod. Taka budowa sprawia, że oświetlenie samochodowe led można dowolnie wykorzystać, tworząc różne kształty. Trudno więc dziwić się, że projektanci nowych aktu często wykorzystują potencjał ledów. Ogromną zaletą takich żarówek samochodowych jest ich żywotność, którą przewyższają ksenony. Mogą bowiem świecić aż przez 50-60 tys. godzin. Niektóre rozwiązania o najwyższej trwałości są jednak w stanie wytrzymać prawie dwa razy dłużej.

Żarówki samochodowe led czy ksenonowe?

Rozważając światła ledowe, trzeba zdawać sobie sprawę, że chociaż takie oświetlenie reklamowane jest jako to nienagrzewające się, nie jest to do końca prawda. Co prawda z przodu są one chłodne, jednak grzeją się od tyłu. Aby zapobiec sytuacji, że temperatura z tyłu diody jest za wysoka, a z przodu za niska, wewnątrz reflektora montuje się małe wentylatorki. Z kolei, jeśli planujemy wyposażyć się w oświetlenie samochodowe ksenonowe, musimy wiedzieć, że lampa przeważnie musi być wyposażona również w system automatycznego samopoziomowania oraz w układ spryskiwaczy.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, które z tych rozwiązań jest lepsze. Osoby priorytetowo traktujące jakość światła prawdopodobnie bardziej docenią ksenony. Z kolei kierowcy poszukujący oświetlenia, którym można bez problemu sterować i dopasowywać do aktualnie panujących warunków mogą skłonić się bardziej ku oświetleniu led. W obydwu przypadkach trzeba pamiętać, że na jakość oświetlenia i żywotność reflektora wpływa również jego marka. Tańsze, chińskie zamienniki nie pozwolą nam cieszyć się wszystkimi korzyściami tych nowoczesnych rozwiązań. Sprawdzone reflektory prestiżowych producentów kupimy m.in. w sklepie Basic.