piątek, 02 wrzesień 2022 11:49

Jak dobrze wybrać opony zimowe?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
opony zimowe 185/65 r15 opony zimowe 185/65 r15 www.freepik.com

Wybierając opony zimowe, należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Zaczynając od dostępnego budżetu, aż po indywidualne potrzeby oraz warunki w których najczęściej podróżujemy samochodem. W jaki więc sposób dokonać najlepszego wyboru? O czym nie można zapomnieć? Podpowiadamy.

 

Czym wyróżniają się opony zimowe?

Opony zimowe różnią się od modelów letnich nie tylko bieżnikiem, ale również rodzajem zastosowanej tam mieszanki. Zazwyczaj zawiera ona kombinację kauczuku syntetycznego i naturalnego wraz z dodatkami wzmacniającymi odporność ogumienia na niskie temperatury. Sama konstrukcja bieżnika jest zaprojektowana w taki sposób, aby nawet przy niskich prędkościach cała opona szybciej się nagrzewała. Dzięki temu uzyskuje ona lepszą przyczepność zwłaszcza na lodzie oraz śniegu, a także w błocie oraz przy szybkim przejeździe przez głębokie kałuże.

Na co zwrócić uwagę wybierając opony zimowe?

Dokonując wyboru opon zimowych, należy na początek zwrócić uwagę na ich rozmiar. Jest on opisany zawsze w ten sam sposób, więc znając konkretne wartości jesteśmy w stanie z łatwością wybrać, a następnie porównać ogumienie różnych marek. Na przykład opony zimowe 185/65 r15 mają szerokość 185 mm oraz profil 65. Można je zamontować wyłącznie w kołach o średnich 15 cali. Informacje na temat tego jaki rodzaj opon nadaje się do konkretnego auta, można znaleźć między innymi w instrukcji użytkownika do danego pojazdu.

Kolejną kwestią są szczegółowe parametry. Są one dostępne z każdą sprzedawaną oponą. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na drogę hamowania. Powinna być ona jak najkrótsza. Nie mniej ważne jest także zużycie paliwa. Ten parametr nie jest jednak tak bardzo istotny, jeśli pokonujemy samochodem raczej krótkie dystanse. Ostatnia wartość, która jest podana przy każdej oponie, to generowany hałas. Opona staje się szczególnie głośna podczas prędkości autostradowych.

Dla łatwego rozróżnienia opon stosuje się podział na trzy różne klasy. Jeśli dysponujemy dużym budżetem i sporymi wymaganiami, a także podróżujemy często, to warto wybierać ogumienie z segmentu premium. Kierowcy, którzy oczekują wysokiej jakości oraz liczą się z kosztami, powinni wybierać opony z ze średniej klasy. Natomiast segment ekonomiczny przeznaczony jest do aut o małej mocy. Jest on świetnym wyborem dla osób, które głównie jeżdżą po mieście. Jeśli planujemy wyprawę w góry i spodziewamy się trudnych warunków zimowych, to warto postawić na segment premium, w którym znajdziemy opony wyposażone w najnowsze rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo podróżowania.