niedziela, 28 sierpień 2022 09:50

Kiedy można starać się o wyrejestrowanie pojazdu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
złomowanie pojazdu złomowanie pojazdu pixabay

Jeśli zależy CI na szybkim pozbyciu się starego, niepotrzebnego już pojazdu i wiesz, że szansa na jego sprzedaż (np. Z powodu usterek technicznych) jest niewielka), możesz zdecydować się na jego kasację.

Warto jednak, byś wiedział, że kiedy już zdecydujesz się na złomowanie pojazdu, konieczne będzie spełnienie kilku dodatkowych formalności. Jedną z nich jest jego wyrejestrowanie. Na czym polega wyrejestrowanie pojazdu i gdzie powinieneś pójść, aby tego dokonać?

Gdzie można wyrejestrować pojazd? 

Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu możesz złożyć zarówno osobiście, jak i listownie.Pamiętaj jednak, że jest to usługa odpłatna - koszt wyrejestrowania pojazdu wynosi 10 złotych. Złożyć go możesz w wydziale komunikacji właściwym miejscowo dla urzędu, w którym podjęta ostatnia rejestracja pojazdu. Może to być:

 • Urząd starostwa powiatowego
 • Urząd miasta
 • Urząd dzielnicy (tylko, jeśli mieszkasz w Warszawie)


Niektóre urzędy pozwalają też na złożenie wniosku przy wykorzystaniu profilu zaufanego. Pojazd zostanie wyrejestrowany w terminie 30 dni od złożenia przez Ciebie odpowiedniego wniosku.

Kiedy można złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu?

Złomowanie pojazdu nie jest jedyną sytuacją, gdy przysługuje Ci prawo do jego wyrejestrowania. Zdecydować się na tą usługę możesz także wtedy, gdy doszło do jego

 • Kradzieży
 • Utraty (na przykład.w wyniku pożaru)
 • Kasacji za granicą
 • Wywozu poza granice kraju
 • Wycofania z obrotu

Wyrejestrowanie pojazdu nie jest więc czynnością, którą mógłbyś wykonać w dowolnym momencie - muszą wystąpić ku temu ważne przesłanki, wymienione powyżej. Nie możesz więc, na przykład, wyrejestrować pojazdu, a następnie dokonać jego sprzedaży. Co więcej, byłoby to nielegalne.

Jakie dokumenty należy złożyć, by móc wyrejestrować pojazd?

To, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do wyrejestrowania pojazdu zależy od powodu, z jakiego chcesz tego dokonać. Bezwzględnie należy podczas wizyty w wydziale komunikacji posiadać poprawnie wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, a także dowód osobisty, lub inny dokument potwierdzający tożsamość 

Jeśli złomowanie pojazdu jest przyczyną, z powodu której zamierzasz go wyrejestrować, powinieneś przygotować:

 • Dowód rejestracyjny pojazdu
 • Kartę pojazdu
 • Tablice rejestracyjne
 • Zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu


Zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu otrzymasz w stacji demontażu pojazdów, po przekazaniu swojego pojazdu do kasacji. Powinno ono zostać wydane w trzech egzemplarzach. Jeden z nich przeznaczony jest dla Ciebie, drugi przekazać musisz jako jeden z dokumentów właśnie podczas wizyty w Wydziale Komunikacji, natomiast trzeci egzemplarz zostanie zatrzymany przez stację demontażu pojazdów.

Podsumowanie

Wyrejestrowanie pojazdu nie jest, ogólnie rzecz biorąc, skomplikowanym procesem. Jest natomiast obowiązkowe w sytuacji, kiedy zezłomowałeś swój pojazd. Pamiętaj, że po wyrejestrowaniu auta możesz zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot niewykorzystanej składki OC.