czwartek, 14 maj 2020 13:28

Dlaczego nie należy bagatelizować turbosprężarki

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Nie bagatelizuj zepsutej turbiny Nie bagatelizuj zepsutej turbiny

Turbosprężarka to ten element samochodu, którego awaria może nas sporo kosztować. Z tego powodu problemy z turbosprężarką nabrały tak negatywnego wydźwięku, jak okryta złą sławą uszczelka pod głowicą. Prawda jest taka, że jeśli zbagatelizujemy objawy uszkodzenia turbosprężarki, to faktycznie może nas to sporo kosztować.

Z tego powodu, gdy tylko zauważymy w naszym samochodzie pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki, to należy niezwłocznie ją naprawić. Oczywiście wymiana na nową turbosprężarkę, to bardzo kosztowna naprawa, dlatego coraz większą popularnością cieszy się regeneracja turbosprężarki - więcej na https://vva.pl/motoryzacja


Co może się stać jeśli zignorujemy zepsutą turbinę?


Pierwszą oznaką awarii turbosprężarki jest charakterystyczny dźwięk dobywający się spod maski. Jest on słyszalny podczas pracy silnika i turbosprężarki. Charakteryzuje się on dość głośnym dźwiękiem, który przypomina uderzanie metalu o metal.
Bagatelizując taki objaw możemy narazić się na naprawdę spore koszty. Regeneracja turbiny jest stosunkowo tanim rozwiązaniem i pozwala na przywrócenie fabrycznych osiągów turbosprężarki. Co stanie się, gdy zbagatelizujemy ten metaliczny dźwięk?
Turbosprężarka pracuje z częstotliwością 20 000 obrotów na minutę. Kiedy nastąpi wybicie łożysk w turbosprężarce, łożysko staje, dochodzi do uszkodzenia wirnika i kawałek tej łopatki wsysany jest do komory spalania. Skutkuje to kupnem nowej turbiny i remontem silnika z wymianą zaworów. Jest to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych, co często może przewyższyć wartość samochodu.


Zamiast wymieniać, regeneruj!


Wymiana turbosprężarki jest bardzo kosztowna, dlatego wiele kierowców decyduje się na jej regenerację. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na przywrócenie fabrycznej wydajności turbiny. Wiele warsztatów oferuje regenerację turbiny, ponieważ jest to najlepsze wyjście w przypadku problemów z turbosprężarką.
Warto zauważyć, że regeneracja turbosprężarki jest obecnie coraz bardziej popularną metodą naprawy turbo, także przez ekologię. Zobacz jak możesz jeszcze bardziej zwiększyć moc i moment obrotowy w aucie.