wtorek, 08 czerwiec 2021 10:43

Co znajduje się na tabliczce znamionowej?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
kioskpolis kioskpolis unplash

Każde auto dopuszczone do ruchu musi posiadać tabliczkę znamionową. Większość kierowców, zwłaszcza nie interesujących się zbytnio motoryzacją, może nawet nie zdawać sobie sprawy z jej istnienia. Warto jednak wiedzieć, czy kupowane lub posiadane auto posiada tę tabliczkę i gdzie się ona znajduje. Czym dokładnie jest tabliczka znamionowa? Jaką pełni funkcję? Gdzie jej szukać?

 

Czym jest tabliczka znamionowa pojazdu?

Tabliczka znamionowa stanowi unikalną część każdego pojazdu, którą na nadwoziu umieszcza jego producent. Ze względu na wagę znajdujących się na niej informacji, tabliczka powinna być trwała, dlatego najczęściej przyjmuje formę aluminiowej płytki. Ta prostokątna etykieta powinna być zamontowana do karoserii w taki sposób, aby pozostać czytelna nawet, jeśli dojdzie do wypadku i uszkodzenia samochodu.

Gdzie szukać tabliczki znamionowej? Najczęściej producenci samochodów umieszczają tabliczkę na słupku pomiędzy przednimi a tylnymi drzwiami pojazdu. Jednak przepisy nie precyzują tej kwestii, więc niektóre modele aut mogą stanowić wyjątek. Informacje o lokalizacji tabliczki znamionowej należy szukać w instrukcji samochodu. Inne spotykane miejsca to belka przednia, słupek środkowy, ale po stronie pasażera czy profil drzwi kierowcy.

Jakie informacje muszą się znaleźć na tabliczce znamionowej?

Tabliczka znamionowa samochodu jest niezwykle ważna, ponieważ zawiera dane istotne dla homologacji. Na tabliczce znamionowej znajdziemy informacje, takie jak:

  • numer VIN – indywidualny dla każdego samochodu i służący jego identyfikacji,
  • numer świadectwa homologacji danego modelu,
  • dopuszczalna masa całkowita,
  • dopuszczalne obciążenie osi przedniej i tylnej.

Na tabliczkach znamionowych często umieszczana jest również nazwa modelu i producenta samochodu, ale nie stanowi to reguły. Informacje te można bowiem swobodnie odczytać przy pomocy numeru VIN.

Co dzieje się w przypadku braku tabliczki znamionowej?

Chociaż tabliczka znamionowa jest z założenia trwała, a często dodatkowo zabezpieczona plombami ochronnymi, zdarza się, że samochód ją utraci. Jeśli tak się stanie, należy w stacji diagnostycznej uzyskać zaświadczenie o jej braku i z tym dokumentem udać się do właściwego wydziału komunikacji. W urzędzie można złożyć wniosek o wydanie nowej tabliczki. W przypadku starszych samochodów zdarza się, że tabliczka znamionowa, chociaż dalej znajduje się na swoim miejscu, staje się nieczytelna na skutek zatarcia. Wówczas również wymaga wymiany. Warto pamiętać, że auto bez tabliczki znamionowej nie przejdzie przeglądu technicznego, a więc nie zostanie dopuszczone do ruchu.

Czy ubezpieczenie OC jest ważne bez posiadania tabliczki znamionowej?

Jednocześnie tabliczka znamionowa bezpośrednio nie wpływa na kwestię ubezpieczenia OC samochodu. Ubezpieczyciele nie wymagają informacji na jej temat, o czym można przekonać się na przykład wypełniając formularz ubezpieczeniowy na stronie popularnej internetowej porównywarki KioskPolis: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/. Kierowca samochodu, który nie posiada tabliczki znamionowej i tak będzie chroniony polisą OC. Nie oznacza to jednak, że problem można bagatelizować – wyjdzie on na wierzch przy okazji kolejnego przeglądu i doprowadzi do unieruchomienia auta.