środa, 01 maj 2024 17:23

BMW zmienia oznaczenie swoich modeli

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
BMW usuwa 'i' z swoich samochodów BMW usuwa 'i' z swoich samochodów fot: unsplash

BMW, znany niemiecki producent samochodów, postanowił zrezygnować z używania litery "i" na końcu nazw wersji swoich modeli benzynowych, która przez ponad 50 lat oznaczała "injection" (wtrysk). Teraz litera ta będzie wykorzystywana do oznaczania samochodów elektrycznych.

  1. Dlaczego BMW rezygnuje z oznaczenia "i" w modelach benzynowych?
  2. Jakie nowe znaczenie będzie miała litera "i" w nazwach modeli BMW?
  3. Kto wyjaśnia zmianę strategii markowania w BMW?
  4. Jak długo litera "i" oznaczała "injection" w modelach BMW?
  5. Jakie modele BMW będą teraz nosić oznaczenie "i" na początku ich nazw?

Przemiany w nomenklaturze BMW

Bernd Körber, wiceprezes BMW ds. zarządzania marką i produktem, wyjaśnił, że decyzja o zmianie znaczenia litery "i" wynika z chęci zachowania tego elementu jako charakterystycznego symbolu pojazdów elektrycznych. "Historycznie mieliśmy 'injection' (1) na końcu oznaczenia modelu. Zdecydowaliśmy, że chcielibyśmy zachować 'i' jako atut, który wskazuje, że prowadzisz samochód elektryczny," powiedział Körber. To oznacza, że w niedługiej przyszłości litera "i" pojawi się już tylko na początku nazw modeli, takich jak i3, i4 czy i5.

Historia oznaczenia "i" i przyszłe zmiany

Tradycja oznaczania wtryskowych modeli BMW literą "i" sięga co najmniej 50 lat wstecz, kiedy to wprowadzono silnik M30B30, który przyczynił się do powstania nazw modeli takich jak 3.0 CSi w 1971 roku, co wskazywało na mechaniczny system wtrysku paliwa Bosch D-Jetronic. Zmiana ta wpisuje się w szersze trendy w branży motoryzacyjnej, gdzie producenci samochodów odchodzą od tradycyjnych oznaczeń modeli spalinowych na rzecz nowych, bardziej zrównoważonych technologii.

Co dalej z literą "i"?

Zmiany te są częścią większej przemiany w nomenklaturze pojazdów, która odbywa się raz na kilka pokoleń i ma odzwierciedlać ewolucję technologiczną oraz strategiczną marki. W kontekście globalnych zmian w przemyśle samochodowym i rosnącym skupieniu na elektromobilności, BMW stawia na wyraźne odróżnienie swoich modeli elektrycznych, co może być sygnałem dla klientów i konkurencji o strategicznym kierunku rozwoju niemieckiego producenta.

Zmiana ta jest także odpowiedzią na rosnące wymagania i oczekiwania konsumentów, którzy coraz świadomiej wybierają pojazdy elektryczne, szukając nie tylko ekologicznych, ale i technologicznie zaawansowanych rozwiązań na rynku motoryzacyjnym.

Przypisy:

(1) Injection (pl. wtrysk), jest metodą dostarczania paliwa do silnika spalinowego. Systemy wtryskowe zastąpiły starsze gaźniki, dostarczając paliwo bezpośrednio do komory spalania silnika, co pozwala na bardziej efektywne i dokładne sterowanie ilością paliwa i momentem jego wtrysku.

Wtrysk paliwa może być realizowany na różne sposoby, zależnie od konstrukcji silnika i wymagań technicznych. Istnieją różne rodzaje systemów wtrysku:

  • Wtrysk jednopunktowy (Single Point Injection, SPI) - gdzie paliwo jest wtryskiwane do jednego centralnego miejsca w kolektorze dolotowym, skąd jest zasysane do poszczególnych cylindrów.
  • Wtrysk wielopunktowy (Multi Point Injection, MPI) - charakteryzuje się tym, że każdy cylinder posiada swój własny wtryskiwacz paliwa, co pozwala na jeszcze precyzyjniejszą kontrolę procesu spalania.
  • Wtrysk bezpośredni (Direct Injection, DI) - w tym systemie paliwo jest wtryskiwane bezpośrednio do komory spalania każdego cylindra, co zwiększa efektywność spalania i redukuje emisję szkodliwych substancji.

Systemy wtryskowe są bardziej skomplikowane technologicznie niż gaźniki, ale oferują wiele korzyści, takich jak lepsza ekonomia paliwowa, niższe emisje spalin, większa moc i lepsza reakcja silnika na polecenia kierowcy.

Źródło: Autoblog