poniedziałek, 07 luty 2022 18:19

Przegląd usług firm logistycznych

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
spedycja morska spedycja morska Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Mało kto na co dzień zdaje sobie sprawę, jak ogromne znaczenie dla życia ludzi i efektywności funkcjonowania przedsiębiorstw, a nawet całych krajów ma odpowiednia logistyka.

Warto się nad tym tematem nieco pochylić i zastanowić się nad tym, jakie usługi świadczą firmy logistyczne. Jak się bowiem może okazać zakres realizowanych każdego dnia prac i zleceń może być naprawdę niezwykle duży.

Usługi spedycyjne - spedycja morska, spedycja kolejowa, lotnicza i drogowa

O czym myśli się w pierwszej kolejności, jeśli mowa jest o firmach logistycznych? Rzecz jasna o podstawowych realizowanych przez takie przedsiębiorstwa usługach, czyli transporcie. Ten jak się okazuje, może być przeprowadzany naprawdę wszechstronnie i na kilka najróżniejszych sposobów.

O czym w pierwszej kolejności należy tu pamiętać? Oczywiście podstawową branżą wielu firm logistycznych jest transport lądowy. Mowa tu jest przede wszystkim o transporcie drogowym, który realizowany jest poprzez samochody ciężarowe, lecz również o transporcie kolejowym. Szczególnie kolej jest warta większej uwagi, ponieważ to właśnie za jej pośrednictwem odbywa się przewożenie ogromnych ilości produktów, które mogą przyczyniać się do prawidłowego funkcjonowania wielu gałęzi całej gospodarki w tym np. energetyki. Oczywiście logistyka transportowa to nie tylko ląd, lecz również spedycja morska, która pozwala na wygodne, a co najważniejsze bezpieczne przewożenie ogromnych ładunków z nawet najdalszych regionów świata. Na sam koniec trzeba jeszcze wspomnieć o najszybszym sposobie transportu na ogromne odległości, czyli spedycji lotniczej.

Dystrybucja

Myli się jednak ten, kto sądzi, że firmy logistyczne zajmują się tylko i wyłącznie przewożeniem towarów. Niezwykle ważną częścią ich działalności jest dystrybucja. Wiele firm zajmuje się transportowaniem danych ładunków od początku ich drogi, aż do samego końca, czyli do klienta finalnego.
Na czym taka dystrybucja może polegać? Przede wszystkim warto tu wymienić dystrybucję polegającą na regularnym dostarczania do danego klienta określonego rodzaju ładunków. Co więcej, realizowane może być także etykietowanie, pakowanie oraz kompletowanie konkretnych porcji towarów.

Magazynowanie

Kolejną niezwykle ważną gałęzią świadczonych przez firmy logistyczne usług, jest magazynowanie. Dzięki posiadaniu na całym świecie sieci magazynów własnych oraz partnerskich możliwe jest czasowe przechowywanie dostaw realizowanych dla klientów. Dzięki temu towar może być nie tylko zabezpieczony na czas załatwiania formalności podczas eksportu lub importu, a także może być w tym czasie wygodnie kompletowany, przepakowywany czy też etykietowany. Niezwykle ważną sprawą jest możliwość czasowego pozostawienia przez klientów swoich dostaw w danym magazynie, dzięki czemu przedsiębiorstwa korzystające z usług danej firmy logistycznym otrzymują dodatkową przestrzeń magazynową, którą po prostu podnajmują w razie zaistnienia takiej potrzeby.

Usługi agencji celnych oraz skład celny i magazyn czasowego składowania

Ostatnią, choć wcale nie mniej istotną gałęzią działalności firmy logistycznej jest ta związana z prowadzeniem różnego rodzaju usług agencji celnych. Na czym to polega?
Każdy towar, ładunek i transport, które przewożone są przez granicę, muszą mieć odpowiednie dokumenty, a często muszą być rozliczone. Dlatego też, jeśli np. realizowane są odprawy celne danych dostaw, oczekiwać one mogą w odpowiednim magazynie. Magazyn czasowego składownia to bardzo ważna część funkcjonowania firmy logistycznej. Umożliwia on zabezpieczenie ładunku na czas realizowania formalności granicznych. Niezwykle ważne jest także to, aby firma logistyczna prowadziła skład celny, co umożliwi jej wwożenie i wywożenie ładunków spoza Unii Europejskiej.

Załącz poniższy skrypt na podstronie z artykułem.