czwartek, 17 marzec 2022 17:00

Most Golden Gate - wszystko, co warto o nim wiedzieć!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
most Golden Gate most Golden Gate pixabay

Jednym z najbardziej znanych na świecie symboli potęgi Stanów Zjednoczonych Ameryki jest most Golden Gate.

Ta imponująca budowla powstawała w latach 1933 - 1937. Decyzja o wybudowaniu mostu wiszącego miała przede wszystkim charakter gospodarczy. Twórcom chodziło przede wszystkim o połączenie San Francisco z hrabstwem Martin i umożliwienie przejazdu wielu tysiącom samochodów. Rozmach, z jakim tworzono most, ciekawy pomysł architektoniczny oraz szczególne okoliczności przyrody sprawiły, że most Golden Gate zyskał popularność na całym świecie. Współcześnie stanowi samodzielny punkt turystyczny i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Kalifornii. Poniższy artykuł przedstawia niezwykłą historię tworzenia mostu, który stał się symbolem Ameryki.

Most Golden Gate — historia i najważniejsze dane techniczne

Powinno się pamiętać, że decyzja o wybudowaniu mostu Golden Gate była olbrzymim wyzwaniem logistycznym, finansowym i architektoniczny. Doskonale obrazuje to fakt, że do roku 1965 pozostał najdłuższym wiszącym mostem. Całość inwestycji pochłonęła 27 milionów dolarów. Materiały, z których korzystano to przede wszystkim stal oraz beton. Zaangażowanie wielu robotników pozwoliło na stworzenie mostu o długości 2824 metrów, samo tylko główne przęsło liczy 1280 metrów. Sposób architektonicznego zaprojektowania mostu Golden Gate sprawiły, że leży on 67 metrów nad powierzchnią wody. Jego liny podtrzymujące liczą 93 centymetry średnicy oraz składają się z ponad 27 tysięcy oddzielnych żyłek kabla. Odpowiednie rozmieszczenie ciężaru pozwala na to, aby każda wieża wytrzymywała obciążenie wynoszące nawet 95 tysięcy ton. Zainstalowane na brzegach blokady wytrzymują naciąg ponad 28 tysięcy ton. Skalę przedsięwzięcia dobrze obrazuje fakt, że łączna długość drutów wykorzystanych do tworzenia lin wystarczyłaby, aby okrążyć kulę ziemską aż trzykrotnie.

Tonący we mgle most Golden Gate

Niezwykła historia powstawania mostu Golden Gate sprawiła, że stał się on popularnym miejscem turystycznych wycieczkę. Wpływ na jego popularność mają jednak także inne czynniki. Powstająca latem mgła na skutek spotkania się gorących mas powietrza napływających od strony lądu z chłodną wodą oceanu tworzy niesamowitą, wręcz bajkową scenerię. Pomimo tego, że most Golden Gate tworzony był już wiele dekad temu, powstał w pełni w nowoczesny sposób. Każdego dnia przejeżdża po nim ponad 120 tysięcy samochodów. Zbudowane ścieżki dla pieszych biegnące wzdłuż mostu cieszą się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców oraz turystów. Stały się one jednym z najważniejszych symboli San Francisco.