czwartek, 30 marzec 2023 12:22

Endokrynolog Katowice - jak znaleźć najlepszego specjalistę?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
https://ceglana-cardio.pl/ https://ceglana-cardio.pl/ mat.prasowe

Świadomość pacjentów w zakresie profilaktyki i leczenia endokrynologicznego w ostatnich latach znacznie wzrosła. Coraz więcej osób dba o swoje zdrowie i regularnie odwiedza specjalistów różnych dziedzin medycznych. A w jakich sytuacjach powinno się zapisać na wizytę u endokrynologa? Dowiedzmy się tego i sprawdźmy, jak znaleźć najlepszego endokrynologa w Katowicach. 

 

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Endokrynologia to dość szeroka dziedzina medycyny, zajmująca się gruczołami wydzielania wewnętrznego oraz hormonami. Dotyczy to zarówno chorób związanych zaburzeniami tych gruczołów, jak i zaburzeń na poziomie produkowanych przez nie hormonów. 

Lekarz endokrynolog to specjalista, który zajmuje się wszelkimi wyżej wymienionymi zaburzeniami. Większości osób, endokrynolog będzie kojarzył się przede wszystkim z chorobami związanymi z zaburzeniami pracy tarczycy, takimi jak choćby niedoczynność tarczycy, czy też choroba hashimoto. I słusznie, ponieważ zalicza się ona do najważniejszych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Prócz tarczycy są to także jajniki, jądra, choroby trzustki, przysadka, choroby nadnerczy. Przeważnie wszelkie zaburzenia związane z tymi właśnie narządami, mają bezpośredni związek z nieprawidłową pracą hormonów. A dokładniej, z ich nadmiarem lub niedoborem.  

Kiedy udać się do endokrynologa? 

Endokrynologa w Katowicach należy koniecznie odwiedzić w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości spowodowanych nieodpowiednią pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego. Niestety, lecz przeważnie bardzo trudno rozpoznać, że dane objawy występują właśnie z tego powodu. Dlatego też bardzo wielu pacjentów ma duży problem ze zdiagnozowaniem stanu zdrowia - chodzą od lekarza do lekarza, szukając konkretnej przyczyny. Istnieją jednak sygnały, które dość konkretnie wskazują bezpośrednio na problemy o podłożu hormonalnym. Do najczęstszych objawów tego typu można zaliczyć przede wszystkim: 

  • nadpotliwość
  • nagły wzrost lub spadek masy ciała
  • problemy z cerą
  • nadmierne owłosienie
  • przemęczenie i senność
  • wypadanie włosów 
  • obniżone libido 
  • obrzęki 
  • bóle głowy 
  • zaburzenia cyklu u kobiet. 

Wystąpienie jakiejkolwiek z powyższych dolegliwości jest powodem do tego, by udać się na konsultację ze specjalistą. Endokrynolog wykona podczas takiej wizyty wszystkie niezbędne badania, takie jak USG tarczycy oraz wystawi skierowanie na takie, których samodzielnie wykonać nie może. Następnie, na podstawie wyników może wystawić odpowiednią diagnozę i dobrać leczenie tak, by przywrócić organizmowi równowagę. Bez otrzymania specjalistycznej pomocy, stan osoby borykającej się z takimi dolegliwościami może się jedynie pogorszyć. 

Endokrynolog Katowice - gdzie szukać?

W Katowicach, podobnie jak w innych dużych miastach, swoją pomoc oferuje wielu endokrynologów. Niektórzy prowadzą własne gabinety, inni zaś działają w większych klinikach. Gdzie jednak znaleźć naprawdę dobrego specjalistę? W tym celu warto byłoby najpierw zdefiniować, kim jest właściwie dobry endokrynolog i czym się cechuje. W tym zawodzie niezwykle ważne jest przede wszystkim wykształcenie oraz doświadczenie. Im jest ono większe, tym szersze są przeważnie kompetencje lekarza. Kolejna ważna rzecz, to podejście do pacjenta. Aby wizyta przebiegała w zaufanej i pełnej bezpieczeństwa atmosferze, endokrynolog musi wykazywać dużą empatię. 

Wiemy już, jakie cechy powinien mieć dobry lekarz. Jeśli potrzebny nam endokrynolog Katowice to miasto, w którym takiego znajdziemy. Pytanie tylko, gdzie szukać? Bez wątpienia najlepszym miejscem jest internet. W sieci z łatwością wyszukamy najpopularniejszych i najlepiej ocenianych specjalistów. Jedną z klinik rekomendowanych najczęściej, jest https://ceglana-cardio.pl/