środa, 22 grudzień 2021 14:05

Czy Ethereum Classic jest dobrą alternatywą dla górników?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ethereum Classic Ethereum Classic pixabay

Ethereum Classic to kryptowaluta przez wielu górników postrzegana jako przyszła alternatywa wobec Ethereum. W niniejszym artykule sprawdzamy, dlaczego ETC często bywa przedmiotem ich zainteresowań. 

 

Ogromne wzrosty kursu ETC w 2021 roku

Token Ethereum Classic w 2021 roku odnotował imponujące wzrosty. Osoby, którym udało się zakupić ETC przed początkiem 2021 roku w celach spekulacyjnych, prawdopodobnie miały co świętować, gdyż cena Ethereum Classic wzrosła z 5,67 USD (1 stycznia 2021 roku) do 167,09 USD (6 maja 2021 roku), czyli o ponad 2900%. Przez resztę roku kurs ETC utrzymuje się na poziomie od 37 do 75 USD. Jest to poziom dużo niższy od ATH z maja, ale i tak każdy, kto kupił ETC w ubiegłym roku (a tym bardziej jeszcze wcześniej), notuje niezłe zyski. 

Duży wzrost kursu przekłada się na coraz większe zainteresowanie inwestowaniem w ETC. Co ciekawe liczba aktywnych adresów na początku 2021 roku oscylowała w granicach 20 tysięcy, natomiast w drugiej połowie odnotowano wzrost o około 50%, co przełożyło się na mniej więcej 30 tysięcy aktywnych adresów. Jednocześnie znacznie wzrosła również dzienna liczba transakcji. 

Czym różni się ETC od ETH? 

Ethereum Classic (ETC/ETH Classic) to - można powiedzieć - starszy brat Ethereum (ETH). Są to sieci, które od 2016 roku działają na oddzielnych łańcuchach bloków. Podział ten wynika z problemów z bezpieczeństwem, z jakimi początkowo borykał się pierwotny projekt. W rezultacie dzisiaj Ethereum Classic działa na pierwotnym łańcuchu, natomiast Ethereum to oddzielny projekt, który zresztą osiągnął olbrzymi sukces i jest obecnie altcoinem o największej kapitalizacji rynkowej. Warto również odnotować, że Ethereum to zdecydowany lider wśród potencjalnych platform do smart kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji, czego o Ethereum Classic z pewnością powiedzieć nie można. 

Istotną różnicą pomiędzy jedną a drugą kryptowalutą jest to, że ETH charakteryzuje się presją deflacyjną, gdyż maksymalna podaż jednostek jest ograniczona. Natomiast ETH jest kryptowalutą podatną na inflację, gdyż nie jest określona maksymalna liczba jednostek. 

ETC działa na algorytmie konsensusu Proof of Work, co umożliwia kopanie

Górnicy upatrują swoich szans na zarobek w tak zwanym miningu. W przypadku ETC wykorzystywany jest algorytm konsensusu Proof of Work, który umożliwia kopanie przy użyciu układów graficznych GPU. Proces miningu zachodzi przy pomocy hashowania Ethash (bardzo podobnie jak w przypadku ETH). 

Ethereum Classic – czy jest przyszłością dla górników?  

Ethereum niedługo przejdzie na Proof of Stake zamiast algorytmu konsensusu Proof of Work, a to może się przełożyć na przyszłość Ethereum Classic. ETH to kryptowaluta, którą kopie największa liczba górników. Gdy nagle pewnego dnia dalsze kopanie ETH przestanie być możliwe, górnicy dotychczas działający na ETH zaczną szukać alternatyw. W tym kontekście najczęściej mówi się o kryptowalucie Ravencoin oraz właśnie o Ethereum Classic.  

Zobaczmy na najprostszym przykładzie, jak obecnie wygląda opłacalność kopania poszczególnych kryptowalut. Działając na koparce wyposażonej w 3 karty graficzne 1080Ti można uzyskać równowartość 15,99 USD w ciągu 24h kopiąc ETH, 8,68 USD w przypadku Ravencoina oraz 7,80 USD w przypadku ETC. Dane pochodzą z serwisu kryptex.org. W zależności od wyboru karty graficznej oraz indywidualnych ustawień zyskowność może się znacznie różnić od tych szacunków, ale wyraźnie widać, że obecnie kopanie ETH jest dużo bardziej zyskowne niż kopanie Ravencoina lub ETC. 

Co się stanie, kiedy górnicy zaczną przechodzić na Ethereum Classic? Prawdopodobnie trudność kopania znacznie wzrośnie, co może jeszcze bardziej zmniejszyć zysk. Są to jednak spekulacje i trudno dziś przewidzieć, jak będzie w rzeczywistości. Z drugiej strony istnieją teorie mówiące, że nagły wzrost zainteresowania kopaniem ETC może doprowadzić do tego, że kurs Ethereum Classic wzrośnie (co jest dla spekulantów potencjalną szansą na zakup ETC zanim to się stanie – w nadziei na przyszłe wzrosty). 

Podsumowując, kopanie może się zrobić trudniejsze, ale to może być szansą dla projektu Ethereum Classic, bo po prostu z dnia na dzień zacznie się nim interesować coraz więcej osób. Czy jednak tak będzie? Tego na razie nie wiadomo i są to wyłącznie spekulacje. Każdy, kto poszukuje kryptowalut do kopania lub do inwestycji o charakterze spekulacyjnym, musi samodzielnie wyciągać wnioski i – co ważne – regularnie sprawdzać informacje rynkowe, gdyż te często zmieniają się bardzo dynamicznie.