czwartek, 17 marzec 2022 17:03

Wyposażenie warsztatu w meble i narzędzia

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
regały warsztatowe regały warsztatowe pixabay

Zakładając warsztat, niezależnie w jakiej branży chcemy działać, musimy zastanowić się nad jego rozmiarami i lokalizacją. Niezbędny jest także zakup odpowiednich urządzeń, maszyn i narzędzi oraz wyposażenie w regały warsztatowe i inne meble.

W niektórych przypadkach potrzebne może być wykonanie kanału albo zamontowanie dźwigu.

Narzędzia w warsztacie

Każdy warsztat, niezależnie czy będzie świadczył usługi dla klientów, czy tylko będzie działał na potrzeby majsterkowiczów, musi być odpowiednio wyposażony. W zależności od tego, w jakiej branży działa zróżnicowane będą narzędzia. W większości warsztatów znajdą się różnej wielkości klucze, śrubokręty, kombinerki czy szczypce. W wielu też pojawi się spawarka, wózek transportowy albo odpowiedniej wielkości podnośnik. Jednak już nożyce do cięcia blachy, rozpierak hydrauliczny czy zestaw do usuwania wgnieceń w karoserii to narzędzia typowe dla warsztatu specjalizującego się blacharstwie samochodowym. W zależności też od branży narzędzia będą przechowywane w różnego rodzaju regałach warsztatowych, skrzyniach czy specjalnych wózkach.

Meble warsztatowe

Ogromne znaczenie dla wykonywanych prac oraz wygody pracy, ma wyposażenie warsztatu w odpowiednie meble. Będą to przede wszystkim stoły warsztatowe. Ich wielkość i ciężar musi być dostosowany do specyfiki wykonywanej na nich pracy. Oprócz tego regały warsztatowe do przechowywania materiałów, podzespołów, części zamiennych, skrzynek z narzędziami i drobnymi materiałami. Na regałach warsztatowych, ponieważ z reguły nie posiadają frontów, można ustawiać wszystkie te rzeczy, do których potrzebny jest szybki i łatwy dostęp.W warsztacie niezbędne są też różnej wielkości i wysokości szafy, do których chowane są przedmioty rzadziej używane albo takie, które należy zamykać na klucz. Ponadto skrzynie metalowe, wózki narzędziowe, szafy na chemikalia czy stojaki na pojemniki. W niektórych przypadkach, kiedy warsztat świadczy usługi, potrzebne będzie także biurko, krzesło. W tak specyficznym miejscu, jak np. stacja diagnostyczna albo warsztat elektryczny przydadzą się także szafy na komputery.W każdym warsztacie należy zadbać o ergonomie pracy i bezpieczeństwo. Pracownicy muszą mieć odpowiednie kwalifikacje oraz być przeszkoleni z przepisów BHP i zasad udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie narzędzia i każdy przedmiot muszą mieć swoje miejsce, a szafy i regały warsztatowe powinny być uporządkowane. Dzięki temu praca będzie przebiegać sprawnie i każdy pracownik z łatwością znajdzie narzędzie, którego szuka.