piątek, 17 grudzień 2021 18:16

W jaki sposób wybrać nasiona na kiełki?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Nasiona na kiełki Nasiona na kiełki pixabay

Warzywa to niemalże podstawowe produkty podczas codziennej diety. Nie tylko są odpowiedzialne za dostarczanie nam wielu cennych składników odżywczych, ale są również smaczne.

Coraz większą popularnością cieszą się kiełki, które nieco różnią się od tradycyjnych warzyw. Czym są kiełki? Jakie nasiona warto hodować na kiełki? Jakie różnice występują pomiędzy nasionami na kiełki od tych zwykłych? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje potencjalne wątpliwości naszych czytelników. 

Czym są kiełki?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje na temat kiełek, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czym one tak właściwie są. Otóż z praktycznego punktu widzenia są to wzrastające, niemalże dopiero budzące się do życia nasiona. To właśnie w nich znajduje się wiele substancji odżywczych i co ciekawe, posiadają ich więcej niż dojrzałe już warzywa. Jest to skuteczny sposób na to, aby uzupełnić codzienną dietę. Nasiona na kiełki są w tym przypadku kluczowe. Wyrastające mini warzywa są bardzo smaczne, niestety nie mają dużej liczby kalorii, a ich objętość jest mniejsza, w konsekwencji nie jesteśmy w stanie się nimi najeść, a co najwyżej mogą być uzupełnieniem i dodatkiem do spożywanych na co dzień potraw.

Jakie nasiona warto hodować na kiełki?

Kiełki możemy wychować na własną rękę w mieszkaniu. Należy jednak zaopatrzyć się wcześniej w nasiona na kiełki. Które z nich są zalecane w sposób szczególny? Dużą popularnością cieszą się kiełki brokułu, które są bogate w witaminy A, B, C, i E, jednocześnie posiadają związki, które zapobiegają mnożeniu się komórek rakowych. Ciekawym rozwiązaniem są też nasiona na kiełki dyni, które zawierają ponadprzeciętną ilość magnezu i białka. Nasiona na kiełki soczewicy charakteryzują się natomiast świetnym smakiem i dużą ilością substancji odżywczych.

Jakie różnice występują pomiędzy nasionami na kiełki od tych zwykłych?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie każde nasiona nadają się do uprawiania kiełków. Decydując się na ich zakup należy każdorazowo upewnić się, że są to właśnie nasiona na kiełki. Dlaczego jest to tak istotna kwestia? Otóż tradycyjne nasiona przeznaczone są do gruntowej uprawy. Niestety są pryskane różnorodnymi substancjami chemicznymi, czego przykładem są chociażby środki przeciwgrzybiczne. Ziarna, z których mogą wykiełkować niewielkich rozmiarach warzywa, powinny być wolne od poszczególnych substancji.