środa, 13 styczeń 2021 17:16

Trzy sposoby na farby akrylowe

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Farby akrylowe Farby akrylowe

Jedną z najbardziej popularnych technik stosowanych w malarstwie jest używanie farb akrylowych. Są one dostępne w sklepach plastycznych, księgarniach, czasami również w większych marketach.

Droższe, tańsze, w zestawie, na sztuki, mniejsze, większe, niezależnie od tych czynników farby akrylowe dają bardzo dużo rozmaitych efektów, co pozwala na jeszcze większe pobudzenie wyobraźni i wykorzystanie tego do stworzenia niepowtarzalnego obrazka. W poniższym tekście zostało przedstawione kilka pomysłów na użycie takiego rodzaju farb oraz jakie narzędzia mogą okazać się przydatne do malowania tą techniką.

Co będzie potrzebne?

Zaczynając malowanie warto przygotować sobie kilka rzeczy, które ułatwią dalszą pracę z farbami. Przede wszystkim ważne jest podłoże, na którym będziemy malować. Farby akrylowe mają to do siebie, że są farbami wodnymi, a co za tym idzie, potrzebują grubszej kartki, która po nałożeniu kilku warstw nie będzie pofalowana. Możemy wykorzystać do tego tekturkę lub grubszy blok (techniczny lub specjalnie przystosowany do takich farb, z gramaturą np. 200g/m2), oczywiście można wykorzystać też płótno, ale nie jest ono konieczne. Oprócz wcześniej wspomnianych rzeczy potrzebne będą też pędzle, warto zaopatrzyć się w ich różne grubości, da nam to więcej możliwości przy malowaniu farbami akrylowymi. I już ostatnimi podstawowymi narzędziami będą pojemnik na wodę i paleta lub grubsza podkładka na farby.

1. Wodne farby

Farby akrylowe z odpowiednia ilością wody mogą dawać efekt farb akwarelowych, które charakteryzują się niedużym nasyceniem i "rozwodnionymi" efektami. W tej technice ważne jest, aby na pędzlu znajdywało się więcej wody niż farby. Można robić to na dwa sposoby: w pierwszym wlewamy do małego pojemnika trochę wody, nabieramy na pędzel wybrany kolor farby akrylowej, a następnie łączymy, mieszając, aż powstanie jednolita konsystencja; drugim sposobem jest zamaczanie pędzelka w wodzie, a później w wybranej farbie. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw warto chwile zaczekać, aby wcześniej położona farba akrylowa mogła zaschnąć.

2. Teksturowe akryle

Przeciwieństwem do wyżej wspominanego efektu jest użycie bardzo mało wody i dużej ilości farby akrylowej. Ta technika może być nieco więcej kosztowna (farba szybciej się zużyje), ale w zamian da bardzo ciekawe efekty. Wystarczy nałożyć odpowiednią ilość farby akrylowej, a następnie przenieść na papier. Tworząc takim sposobem zostawiamy wyraźne ślady pociągnięć pędzla, przez co uwypuklamy teksturę obrazu dodając mu charakterystycznego wyglądu. Dodatkowo można też dzięki takiej technice zaznaczyć kierunek ruchu pędzlem, a także nadać symboliczny kształt powstających obiektów.

3. Kolorowe kreski i kropki

Do tego potrzebny będzie dodatkowo patyk, można też wykorzystać okrągłą końcówkę pędzelka lub tępy ołówek. W tym momencie możemy już odstawić pojemnik na wodę, nie będzie potrzebny. Patyk maczamy w farbie akrylowej, a następnie nanosimy go na kartkę. Dzięki stępionej końcówce możemy robić dowolnej grubości kreski, a także malować punktowo (nanosząc kropki w odpowiednich kolorach farby na kartkę). Ta technika może zająć sporo czasu, ale na pewno przyniesie ciekawe i niepowtarzalne efekty.