wtorek, 22 listopad 2022 10:40

Syrop na kaszel - pomocne lekarstwo w jesiennych infekcjach

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Syrop na kaszel Syrop na kaszel pixabay

Działanie syropów ma na celu zmniejszeniu kaszlu, który atakuje organizm w czasie grypy lub innej infekcji. Środki, których celem jest złagodzenie alergicznych objawów przeziębienia, zawierają na przykład leki przeciwhistaminowe, inne służą wykrztuśnie.

Aby skutecznie uporać się z kaszlem, stosując syrop, warto wiedzieć, jaki powinno się używać na konkretny rodzaj kaszlu.

Jak działa syrop na kaszel?

Nie wszyscy wiedzą, że kaszel broni organizm przed infekcją, pomaga usuwać ciała obce i wydzieliny zalegające w górnych drogach oddechowych. Jest on naturalnym mechanizmem obronnym w organizmie i służy pozbyciu się szkodliwych drobnoustrojów. Jednakże kaszel utrudnia funkcjonowanie, nie pozwalając często wykonywać codziennych czynności, ani spać. Wówczas z pomocą przychodzi lekarstwo zwane syropem na kaszel.

Jaki wybrać syrop na kaszel suchy?

Syrop na kaszel wybieramy w zależności od rodzajów kaszlu. Dzieli się on na kaszel suchy i mokry. Kaszel suchy pojawia się na początku infekcji, często uniemożliwiając spokojny sen. Ten rodzaj kaszlu nie wywołuje odkrztuszania żadnej wydzieliny.

Przeważnie kaszel suchy po kilku dniach infekcji przekształca się w kaszel mokry, który świadczy o tym, że w drogach oddechowych chorego zgromadziła się wydzielina, i wkrótce trzeba ją będzie odkrztuszać.

Suchy kaszel nie musi od razu oznaczać infekcji. U dzieci może być on np. spowodowany reakcją alergiczną. Na niezbyt mocny kaszel suchy, który nie jest alergiczny ani astmatyczny, pomagają syropy bazujące na ziołach. dostępne bez recepty. Jeśli kaszel jest bardziej uporczywy, trzeba zastosować syrop przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym zawierający butamirat, kodeinę lub dekstrometorfan.

Ważne jest, by nie doprowadzać do przedawkowania takich syropów, gdyż może ono wywołać działanie zbliżone do odurzenia narkotycznego. Syropy oddziałujące na centralny ośrodek kaszlu przynoszą szybko efekty i po kilkudziesięciu minutach kaszel zaczyna ustępować.

Jaki syrop na kaszel stosować przy kaszlu mokrym?

Kaszel mokry, zwany też produktywnym, to rodzaj kaszlu, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Potrzebny jest on w przebiegu infekcji do oczyszczania dróg oddechowych, gdy zwiększa się ilość wydzieliny, jaką produkują oskrzela. Gdyby nie została ona usunięta, stałaby się pożywkę dla rozwoju bakterii, i mogłaby całkowicie zablokować oskrzela.

Syrop na kaszel mokry musi mieć działanie wykrztuśne. Zawiera on w swoim składzie substancje upłynniające zalegającą wydzielinę, Są nimi: ambroksol, bromheksyna, acetylocysteina, karbocysteina, sulfowjakol lub gwajafenzyna. W aptekach dostępne są również syropy do leczenia obu rodzajów kaszlu .