czwartek, 09 lipiec 2020 17:07

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Solary Solary

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie domowym to sposób na zmniejszenie rachunków i uzyskanie większej niezależności energetycznej. W przypadku użytkowników indywidualnych największą popularnością cieszą się dwa rodzaje rozwiązań bazujących na wykorzystaniu energii słońca.

Jedno z nich pozwala przetwarzać światło słoneczne na prąd, a drugie na ciepło wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej.

Czym panele różnią się od kolektorów?

Choć dla wielu osób są to urządzenia tożsame, to jednak w rzeczywistości ich funkcje są zupełnie różne – oczywiście w obu przypadkach źródłem energii jest światło słoneczne. Panele fotowoltaiczne to urządzenia mające zdolność do przetwarzania energii słonecznej w prąd. Kolektory słoneczne wykorzystują energię słońca do podgrzewania wody użytkowej. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak działają tego typu urządzenia, pod adresem https://www.synergio.pl/aktualnosci/kolektory-sloneczne-czyli-solary-zasady-dzialania-czy-warto-je-instalowac znajdziesz wiele przydatnych informacji na ich temat. Warto podkreślić, że jeszcze do niedawna to właśnie kolektory cieszyły się większą popularnością odbiorców. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, przedłużeniu żywotności i zwiększeniu efektywności działania, w ostatnich latach na popularności zaczęły zyskiwać również panele fotowoltaiczne, które zamiast ciepła produkują czystą energię elektryczną.

Co wybrać – kolektory czy panele?

Jeśli szukasz sposobu na ograniczenie rachunków za prąd, najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w panele fotowoltaiczne. Jeśli jednak nie stać Cię na panele, a wodę użytkową podgrzewasz właśnie prądem, tańszą dla nich alternatywą są kolektory słoneczne. W tym przypadku inwestycja w kolektory również przyczyni się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną. Kolektory będą także dobrą opcją dla osób, które wodę podgrzewają przy pomocy junkersa lub kotła na paliwa stałe. Zastąpienie tradycyjnego systemu podgrzewania wody kolektorem zapewni stałe oszczędności, a przy okazji przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczeń związanych ze spalaniem paliw kopalnych.

Energia słoneczna to czyste i nieograniczone źródło energii, z którego coraz łatwiej jest nam korzystać. Dzięki nowoczesnym technologiom pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej ze słońca staje się bardziej efektywne, a dość kosztowna inwestycja w panele lub kolektory potrafi dość szybko się zwrócić. Jeśli stawiasz na ekologię i chcesz zmniejszyć swoje stałe wydatki na utrzymanie domu, zakup nowoczesnych paneli lub kolektorów w znaczący sposób Ci to ułatwi.