czwartek, 26 styczeń 2023 16:51

Noże krążkowe - do czego służą?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
noże krążkowe noże krążkowe pixabay

Noże krążkowe to proste narzędzie służące do wzdłużnego cięcia materiałów. Ten rodzaj noża ma swoje zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu jak np. spożywczym, papierniczym, czy produkcyjnym. Może ułatwić pracę krawcowej lub projektantowi, ponieważ wycinanie elementów patchworku byłoby dla nich kłopotliwe podczas używania klasycznych nożyczek krawieckich.

Noże krążkowe nie tylko są używane podczas zawodowych prac, mogą nam pomóc w codziennym życiu np. w kuchni. Z poniższego artykułu dowiesz się, do czego służą i jakie są ich rodzaje.

Noże krążkowe - czym są i do czego służą?

Noże krążkowe jak sama nazwa wskazuje posiadają okrągłe ostrza, które są zaostrzone na całej długości. Mogą być one przymocowane do uchwytu albo być tylko elementem maszyn tnących stosowanych w zakładach produkcyjnych. Dzięki ich ergonomicznej budowie krojenie wielu warstw jest bardzo proste i doskonale sprawdzają się w wycinaniu kształtów geometrycznych. 

Noże krążkowe ich rodzaje

Na rynku ostrze noża krążkowego jest dostępne w kilku rodzajach m.in.:

  • ostrze proste - najczęściej używane i najbardziej popularne ostrze pozwalające wykonywać proste cięcia w małych lub dużych elementach,
  • ostrze ząbkowane  - posiada charakterystyczne i delikatnie, ząbkowane ostrze pozwalające np. ozdobić materiał i zabezpiecza go przed strzępieniem,
  • ostrze faliste - podobnie jak ostrze ząbkowane pozwala osiągnąć pofalowane brzegi materiału,
  • ostrze zaznaczające linie - pozwala zaznaczyć linię na wybranych elementach bez przecinania materiału, w ten sposób zastępuje tradycyjną kredę lub pisaki.

Ostrzenie noży krążkowych 

Ważną kwestią jest zadbanie o odpowiednie ostrzenie noża krążkowego, ponieważ z czasem ulega stępieniu - przez co pojawiają się problemy z prawidłowym cięciem elementów. Nie warto decydować się na samodzielne ostrzenie bez profesjonalnych narzędzi szlifierskich lub bez odpowiednich umiejętności. W tym przypadku warto powierzyć ostrzenie noży profesjonalnej firmie, która z pomocą doświadczonych szlifierzy zadba o Twoje narzędzia. 

Warto również zastanowić się nad nawiązaniem stałej współpracy ze szlifiernią, jeśli w zakładach produkcyjnych wykorzystuje się znaczną ilość noży krążkowych. Jest to dobre rozwiązanie, dzięki któremu Twoje narzędzia będą regularnie serwisowane - co pozwoli na bieżące naprawy uszkodzonych noży, zanim dojdzie do ich zużycia.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Nasz doświadczony zespół specjalizuje się w ostrzeniu noży listwowych, krążkowych i innych narzędzi na najwyższym poziomie.