poniedziałek, 05 grudzień 2022 11:01

Materac 80x160 cm – typowo dziecięcy materac

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Materac 80x160 cm Materac 80x160 cm pixabay

Materac o szerokości 80 cm można uznać za bardzo komfortowy wymiar dla jednej osoby albo już za materac dla par choć nienależący do najbardziej pożądanych wymiarów materaca. Jeśli jednak przestrzeń pozwala na największy materac szerokości 80 cm można go za taki uznać.

W tym wymiarze dostępne są materace o całej skali twardości i całej palecie konstrukcji – od piankowych modeli grubości już 9cm, poprzez modele sprężynowe kończąc na tych, których rdzeń stanowi sam lateks. Jeżeli interesuje Cię materac bez sprężyn, w tej kategorii znajdują się wsyztskie modele piankowe i lateksowe. Jeśli szukasz sprężyn do wyboru są modele bonelowe oraz kieszeniowe w różnym wydaniu a wszystkie w całej skali twardości począwszy od miękkich po bardzo twarde.

Bardzo twardy materac kieszeniowy

Aby uzyskać wysoką twardość materac 80x160 cm należy wykorzystać stabilną konstrukcję o dużym zagęszczeniu sprężyn oraz samą powierzchnię usztywnić odpowiednimi do tego surowcami. Konstrukcja o której mowa to tzw. multipocket. Multipcoket jest wersją konstrukcji kieszeniowej czyli tej, w której każda sprężyna opakowana została osobną kieszenią a samo zagęszczenie sprężyn jest niemal podwójne w porównaniu z wersją klasyczną. Takie zagęszczenie sprężyn zapewnia dużą stabilizację całego materaca oraz jego wyższą sztywność co ma przełożenie na twardość całego materaca. Surowce, które wykorzystywane są do usztywnienia powierzchni materaca to mata kokosowa, końskie włosie oraz mata z trawy morskiej.

Mata kokosowa, końskie włosie czy trawa morska

Kokos pochodzi z włókien orzechów kokosowych. Włókna te poddawane są lateksowaniu aby uzyskać jednolitą matę o gładszej powierzchni. Mata kokosowa może być użyta pojedynczo bądź podwójnie, w zależności od tego, jak dużą sztywność chcemy nadać powierzchni materaca. Alternatywę dla maty kokosowej stanowi trawa morska. Z niej również uzyskuje się matę jednak bez poddawania lateksowaniu a za sprawą podszycia jutowego. Taka mata posiada charakterystyczny zapach suchej trawy co wpływa na organizm kojąco. Cecha ta wykorzystywana jest często w aromaterapii. Z kolei końskie włosie to najtwardszy surowiec wykorzystywany w budowie materacy i łącze się go z podwójną matą kokosową. Jeżeli zatem interesuję Cię możliwie najtwardszy materac rozmiaru 80x160 cm warto wybrać model o konstrukcji multipocket oraz z dodatkiem końskiego włosia i podwójnej maty kokosowej. Zobacz szeroką ofertę materacy na Godre.pl