niedziela, 25 lipiec 2021 20:11

Jaki wentylator wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wentylator wentylator pixabay

Kiedy upiorny żar leje się z nieba, a wytchnienia nie dają nawet przewalające się przez naszą okolicę ulewne deszcze, zastanawiamy się w jaki sposób moglibyśmy się schłodzić.

Wiele osób postanawia zainwestować w klimatyzację, czy to stałą czy to w postaci przenośnego modułu z uszczelką okienną. Ale co wtedy, kiedy mamy naprawdę duże mieszkanie, z którym klimatyzator sobie po prostu nie radzi? Albo kiedy założenie profesjonalnej instalacji przerasta nam finansowo? Lub gdy jesteśmy alergikami, którym klimatyzacja przecież może poważnie szkodzić? Pozostaje nam wówczas użycie wentylatorów, które co prawda nie zmniejszają temperatury, ale skutecznie ochłodzą skórę i dadzą uczucie przyjemnej bryzy.

Jak wybrać?

Kupując wentylator, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc i maksymalną liczbę obrotów. Im mocniejszy, tym wydajniej będzie pracował i skuteczniej rozgarniał upalne i duszne powietrze w pomieszczeniu. Dobrze jest także zwrócić uwagę na kolor, gdyż najczęściej występująca biel wcale nie jest za bardzo praktyczna. Na wentylatorach łatwo zbiera się kurz i na bieli od razu łatwo go zauważyć, już po jednym dniu pracy. Praktyczniejszy będzie kolor szary lub grafitowy. Dosyć istotna jest także sama powierzchnia skrzydeł wiatraka, gdyż większy, nawet mając nieco mniejszą moc, będzie skuteczniej nas wachlował.

Kolejną istotną kwestią jest klasa energetyczna. Lepiej zapłacić trochę więcej i kupić model, który będzie pochłaniał mniejsze ilości energii elektrycznej. Szybko się nam to zwróci, szczególnie jeżeli nie kupujemy tylko jednej sztuki, ale kilka, do każdego z domowych pomieszczeń.

Jak ustawić?

Przede wszystkim nie należy zapominać o tym, że wentylator nie zmniejsza temperatury. Skóra człowieka wyposażona jest w naturalną warstwę ochronną, która chroni organizm przed wychłodzeniem. Jego zadaniem jest więc tylko zdmuchiwanie tej warstwy ze skóry, co tworzy przyjemne uczucie chłodu. Nie należy zatem ustawiać wentylatora byle gdzie, ale w takich punktach domostwa, gdzie będzie dosięgał swym działaniem domowników. Nie ma sensu też zostawianie go włączonego, kiedy nie przebywamy w pomieszczeniu. To tylko strata prądu, niczym nieuzasadniona.

Dobry wentylator powinien mieć kilka różnych biegów, pozwalających na zmianę prędkości, ale także ruchomą głowicę, pozwalającą na omiatanie wiatrem szerszej przestrzeni. Dokonując zakupu, warto zwrócić na to uwagę, ponieważ wydatnie wpłynie to na jego praktyczne użytkowanie. Dzięki takiej opcji nie będzie trzeba go co chwilę przestawiać, tylko wystarczy raz znaleźć mu miejsce, w którym spędzi cały letni sezon.