wtorek, 20 lipiec 2021 19:14

Jakie są największe zalety słomianych rurek do napojów?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
słomiane słomki słomiane słomki pixabay

Zgodnie z ideą zero waste coraz częściej rezygnujemy z jednorazowych naczyń plastikowych, chętnie zastępując je produktami wielokrotnego użytku lub jednorazowymi, ale wyprodukowanymi z materiałów podlegających biodegradacji.

Doskonałym przykładem takich akcesoriów są słomiane słomki do drinków i innych napojów, produkowane z materiałów naturalnych, takich jak łodygi pszenicy, oczywiście certyfikowane, dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Ekologiczny zamiennik dla słomek plastikowych

Podstawową zaletą rurek słomianych jest ich całkowicie naturalny charakter i wynikająca z niego pełna biodegradowalność. Do zupełnej utylizacji zużytej rurki wystarczy kilka, maksymalnie kilkanaście tygodni (w zależności od panujących warunków) – zwyczajnie jest to produkt, który rozkłada się samoczynnie, podobnie jak słoma. Poza tym w odróżnieniu od wielu innych rodzajów rurek ekologicznych słomiane słomki są dość trwałe, nienasiąkliwe, a przy tym bardzo dobrze znoszą kontakt z zimnymi i gorącymi napojami. To doskonały zamiennik zarówno dla klasycznych rurek plastikowych, jak i przez wiele osób uznawanych za przynajmniej częściowo ekologiczne rurek wykonanych z PLA. Warto podkreślić, że słoma jest materiałem wyjątkowo trwałym, odpornym na wilgoć – dawniej wykorzystywano ją m.in. do krycia dachów.

Neutralność smakowa

W odróżnieniu od wielu rodzajów ekologicznych rurek produkowanych z materiałów podlegających pełnej biodegradacji słomki ze słomy naturalnej w najmniejszym stopniu nie wpływają na smak pitego napoju. W przypadku rurek produkowanych z wytłoczyn jabłkowych, skrobi lub bambusa, piciu drinka lub soku może towarzyszyć dodatkowy posmak. Słomiane słomki są pod tym względem zupełnie neutralne, w związku z czym nadają się do podawania wszelkiego rodzaju napojów: chłodzonych i gorących, wody, owocowych lub warzywnych soków, alkoholi, kawy czy herbaty. Co bardzo ważne, w technologii produkcji nie stosuje się substancji potencjalnie szkodliwych, w związku z czym wykonane ze słomy zbożowej rurki gwarantują bezpieczeństwo kontaktu z żywnością.

Wykonane ze zbożowej słomy rurki do napojów to ekologiczny zamiennik dla tradycyjnych słomek produkowanych z tworzyw sztucznych i trwalsza alternatywa dla jednorazowych rurek produkowanych ze skrobi czy jabłkowych wytłoczyn. Rurki ze słomy są trwałe i nienasiąkliwe, nie kruszą się i nie rozmiękają w wodzie. Nie mają również negatywnego wpływu na smak pitych przez nie napojów. Z powodzeniem mogą być serwowane z napojami zimnymi i gorącymi, również na bazie alkoholu.