środa, 13 kwiecień 2022 10:59

Jaki sport jest korzystny dla osób pracujących za biurkiem?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
korki do piłki nożnej korki do piłki nożnej pixabay

Nie da się ukryć, że siedzący tryb życia stał się ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Brak aktywności fizycznej sprzyja pojawianiu się nadwagi oraz takich schorzeń jak cukrzyca, czy wysoki poziom cholesterolu.

Kolejnym efektem takiego stylu życia jest osłabienie serca, układu krwionośnego i oddechowego, co z biegiem lat może przynieść poważne konsekwencje. Jakiego rodzaju dyscypliny będą najlepsze, gdy nie mamy wiele czasu?

Bieganie i nordic walking

Bieganie to jeden z najpopularniejszych wyborów dla zapracowanych osób. Aby rozpocząć trening nie potrzeba specjalistycznego sprzętu – wystarczy wygodne ubranie oraz adidasy – a w zależności od możliwości można płynnie dostosowywać długość oraz intensywność ćwiczenia. Przyzwyczajenie się do biegania dla początkujących może być trudne, jednakże regularny trening pomaga zrzucić niechciane kilogramy, wzmacnia układ krążeniowo-oddechowy oraz znacznie poprawia wytrzymałość. Jeżeli z powodów niewydolności serca, chorób lub innych przyczyn nie jesteśmy w stanie biegać, nordic walking pomoże nam zadbać o kondycję bez zbytniego obciążenia organizmu.

Kalistenika

Ta obcobrzmiąca nazwa to nic innego jak ćwiczenia wykorzystujące ciężar ciała, a zatem pompki, brzuszki, podciągnięcia, mostki itp. Jest to wymarzony sposób dla zapracowanych osób, które nie mają miejsca na sztangi i ciężary lub czasu, by chodzić na siłownię. Kalistenika umożliwia trening całego ciała w zróżnicowany sposób, a także zapewnia zrównoważone wzmocnienie mięśni oraz ścięgien. Warto zaznaczyć, że ćwiczenia mogą przybrać formę wymagającego treningu obwodowego lub lekkiego aerobiku – w zależności od potrzeb i kondycji ćwiczącego.

Jazda na rowerze

To rozwiązanie, które łączy w sobie kwestie praktyczne oraz zdrowotne. Oprócz wszystkich zalet związanych z poprawą kondycji oraz wzmocnieniem układu krążeniowego i mięśni dolnej części ciała, rower umożliwia sprawne przemieszczanie się po okolicy. Pozwala to ćwiczyć w drodze do pracy albo zwiedzać okolicę w czasie pogodnych dni. Dużą zaletą jazdy na rowerze jest możliwość dotlenienia mózgu, co poprawia koncentrację oraz pamięć.

Pływanie

Jeżeli tylko w pobliżu miejsca pracy lub zamieszkania znajduje się basen, warto skorzystać z tej okazji i wykupić karnet. Pływanie nie tylko nie wymaga dużej ilości sprzętu, ale również doskonale kształtuje ciało. Ze względu na duży opór wody, wydatek energetyczny podczas pływania jest znacznie większy, niż w czasie ruchu poza basenem. Jednocześnie woda podtrzymuje ciężar ciała, przez co aktywność na pływalni jest znakomitym wyborem dla osób, które z powodu nadwagi lub urazów nie są w stanie przystąpić do innych rodzajów ćwiczeń.

Piłka nożna

W Polsce trudno znaleźć dyscyplinę sportu, która cieszy się większą popularnością. Pogoń za piłką to nie tylko świetna zabawa, ale również szansa, aby poprawić koordynację, mobilność oraz wzmocnić dolną część ciała. Wystarczy kupić korki do piłki nożnej i dołączyć do grupy znajomych na boisku. Treningi w zespole nie tylko zwiększają pewność siebie, ale również pomagają w zachowaniu motywacji do dalszych ćwiczeń.