wtorek, 25 sierpień 2020 17:42

Jak skutecznie odstraszać ptaki?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Figurki ptaków Figurki ptaków

Poranne ćwierkanie, które budzi nas w letni poranek zwykle niesie za sobą pozytywne skojarzenia. Ptaki mogą się jednak okazać nie tylko umilaczami letnich dni, ale również niszczycielami zjadającymi owoce i robiącymi sporo bałaganu. Na szczęście są sposoby na to, by odstraszać ptaki z naszego ogrodu i balkonu, a jednocześnie nie robić im krzywdy. Zobaczmy, jak robić to dobrze.

 

Odstraszacze dźwiękowe

Jednym z najlepszych sposobów na odstraszanie ptaków jest stosowanie odstraszaczy dźwiękowych. Emitują one dźwięki imitujące odgłosy większych ptaków, najczęściej drapieżników. Nie wydają one dźwięków przez cały czas, lecz mają czujniki ruchu i uaktywniają się dopiero wtedy, gdy czujnik wyczuje ruch. Dzięki temu skutecznie odstraszają ptaki, a jednocześnie nie powodują stałego hałasu, który na dłuższą metę mógłby być uciążliwy.

Figurki ptaków

W odstraszaniu ptaków skutecznie mogą pomóc również figurki większych ptaków, które będą ustawione na balkonie czy w miejscach, w których ptaki są niemile widziane. Figurka sokoła, jastrzębia, kruka czy sowy to jeden z prostszych, a jednocześnie skutecznych sposobów na odstraszanie ptaków. Jest jeszcze bardziej skuteczna, gdy porusza się ona na wietrze, gdyż wtedy wygląda jeszcze bardziej autentycznie. Można ją powiesić na balkonie, tarasie czy w pobliżu drzew i krzewów owocowych, na których ptaki mogą sobie robić ucztę. Warto wiedzieć, że figurka sowy zniechęca do odwiedzin w ogrodzie również myszy i inne gryzonie, więc może być skuteczna również w walce z nimi.

Siatka przeciw ptakom

Czasem lepszym rozwiązaniem od odstraszania jest stosowanie zabezpieczeń, które uniemożliwią ptakom wejście na balkon. Do tego celu nadają się siatki przeciw ptakom, które montuje się na balkonie i w ten sposób tworzy się barierę mechaniczną uniemożliwiającą im odwiedziny oraz zagnieżdżenie się na balkonie.

Armatka hukowa

Sadownicy i ogrodnicy uprawiający różne owoce wiedzą, że wspomniane wyżej zabezpieczenia mogą się okazać niewystarczające. W ich przypadku potrzebne są metody jeszcze bardziej skuteczne i działające na większym obszarze. W takich sytuacjach warto zastosować armatki hukowe, które przepędzą ptaki z okolicy i pozwolą spokojnie dojrzewać owocom na krzewach i drzewach.

Wszystkie wyżej wymienione urządzenia pozwalają odstraszać ptaki, a jednocześnie nie robią im krzywdy. Wybór możemy zatem uzależnić od tego, jakiego miejsca i obszaru dotyczy problem z ptakami i do tego dobrać sposób ich odstraszania.