wtorek, 08 marzec 2022 15:00

Jak otworzyć konto bankowe bez wychodzenia z domu?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
rankingkont.pl rankingkont.pl Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Do niedawna otwieranie rachunku w oddziale banku było jedną z najpopularniejszych metod na założenie konta.

Wymagało to jednak stania w kolejce, a na wizytę w siedzibie instytucji musiałeś poświęcić cenny czas. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Większość banków oferuje rozwiązania, które pozwalają na założenie konta bez wychodzenia z domu. Dowiedz się, jak zrobić to szybko i wygodnie!

Jak otworzyć konto bez wychodzenia z domu i bez spotkania z kurierem?

W zależności od banku, którego ofertę wybierzesz, masz do dyspozycji jedną z trzech opcji:

  • metodę na selfie;
  • założenie konta z wykorzystaniem wideoweryfikacji;
  • przelew weryfikacyjny.

Każdy z tych sposobów zajmie Ci zaledwie kilkanaście minut i sprawi, że rachunek będzie aktywny niemal od razu.

Metoda na selfie

Ten mechanizm wymaga wykonania zdjęcia dowodu osobistego (awersu i rewersu), a także twarzy. Wszystkie fotografie wykonasz telefonem komórkowym.

Następnie należy przesłać je razem z wnioskiem o założenie konta, który uzupełnisz w aplikacji mobilnej. Optyczne systemy rozpoznawania znaków i twarzy weryfikują zdjęcie z dowodu oraz Twoje selfie i wykorzystują je do uzupełnienia wniosku. Cała procedura toczy się zdalnie.

Konto na selfie założysz m.in. w Banku Pekao, Getin Banku czy mBanku.

Wideoweryfikacja

Metoda wideoweryfikacji opiera się na wirtualnym spotkaniu z doradcą banku. W tym celu musisz wyposażyć się w mikrofon oraz kamerę. W praktyce zupełnie wystarczają jednak te wbudowane w laptopie. W trakcie rozmowy zostaniesz poproszony o okazanie dowodu osobistego oraz wykonanie kilku ruchów głową. W ten sposób pracownik weryfikuje Twoją tożsamość. Możesz też zostać poproszony o podanie kodu SMS z otrzymanej w toku rozmowy wiadomości.

Możliwość rozmowy z konsultantem udostępnia m.in. PKO BP, BNP Paribas i Alior Bank. Wybierając to rozwiązanie, postaraj się zapewnić sobie komfortowe warunki do rozmowy. Unikaj słabo oświetlonych, zatłoczonych i hałaśliwych miejsc.

Przelew weryfikacyjny

Ostatnie rozwiązanie wymaga zatwierdzenia założenia konta poprzez przelew z innego rachunku bankowego. Musisz więc posiadać już przynajmniej jedno konto. Niekiedy banki ograniczają także listę instytucji, z których możesz wykonać przelew (np. do kilku wybranych banków).

Zakładanie konta przez weryfikację przelewem powoli traci na znaczeniu na rzecz sposobów szybszych i łatwiejszych w obsłudze.

Jakie jeszcze rozwiązania możesz spotkać w bankach?

Oprócz wymienionych rozwiązań niektóre banki wdrażają swoje własne metody. Dla przykładu w BNP Paribas i Credit Agricole możesz skorzystać z podpisania umowy przez SMS. Polega to na tym, że wniosek wraz ze zdjęciami dowodu składasz online, ale samą umowę zatwierdzasz za pomocą SMS, korzystając z platformy do składania e-podpisów Autenti.

Z kolei w Banku Millennium możesz zatwierdzić wniosek o założenie konta, logując się na swój profil w innym banku.

Jak widzisz rozwiązań, z których możesz skorzystać, aby założyć konto bez wychodzenia z domu, jest kilka. Elektroniczna bankowość cały czas się rozwija, a banki ciągle ułatwiają korzystanie ze swoich ofert, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wygodnie korzystać z bankowości, zajrzyj na stronę rankingkont.pl. Znajdziesz tam więcej informacji, m.in. na temat zakładania rachunków bankowych.