czwartek, 02 luty 2023 18:35

Jak działają grzyby halucynogenne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Jak działają grzyby halucynogenne? Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Grzyby halucynogenne - o czym nie każdy wie - to grzyby naturalnie występujące w przyrodzie. Są wykorzystywane od wieków: w celach rekreacyjnych, leczniczych, obrzędowych, ze względu na swoje specyficzne właściwości.

Ich składnikiem aktywnym jest psilocybina wykazująca właściwości psychoaktywne. Jakie dokładnie jest to działanie? Czy od grzybów halucynogennych można się uzależnić?

1. Grzyby halucynogenne - czym właściwie są?

2. Jakie efekty daje zażywanie grzybów halucynogennych?

3. Czy od grzybów halucynogennych można się uzależnić?

Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na temat grzybów halucynogennych. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie fhx.

Grzyby halucynogenne - czym właściwie są?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, grzyby halucynogenne naturalnie występują w przyrodzie. Od innych gatunków odróżnia je zawartość przede wszystkim psilocybiny i psylocyny - dwóch z kilku istniejących naturalnych substancji psychoaktywnych i halucynogennych. Choć wyglądają niepozornie, po ich zażyciu mogą wystąpić zmiany w percepcji kolorów, dźwięków, czasu i przestrzeni. Są one prawdopodobnie wynikiem wpływu wspomnianych związków na receptory serotoninowe ośrodkowego układu nerwowego.

Jakie efekty daje zażywanie grzybów halucynogennych?

Zażywanie grzybów halucynogennych zniekształca percepcję ludzkich zmysłów, ale nie są to jedyne objawy związane z ich wpływem na organizm. Pierwsze efekty występują już po ok. 30 minutach i utrzymują się nawet do 4 - 6 godzin. Możemy podzielić je na typowo fizyczne, łatwe do zauważania przez osoby postronne, oraz psychiczne, często niedostrzegalne.

Początkowe symptomy oddziaływania grzybów halucynogennych to przeważnie zaburzenia koordynacji ruchowej, senność oraz charakterystyczne mrowienie ust. Później pojawiają się wspomniane zaburzenia, którym towarzyszy nierzadko przypływ energii. Występują także rozszerzone źrenice, zwiększone tętno, szybszy przepływ krwi.

Czy od grzybów halucynogennych można się uzależnić?

Badania pokazują, że psylocybina zawarta w grzybach halucynogennych nie ma właściwości typowo uzależniających fizycznie. Częste spożywanie grzybów prowadzi jednak do zwiększania tolerancji, w efekcie czego z czasem osiągnięcie podobnego efektu wymaga coraz większych dawek.

<