czwartek, 17 marzec 2022 10:14

Telewizor z DVB T2 HEVC, dlaczego jest tak bardzo istotny?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Telewizor z DVB-T2/HEVC Telewizor z DVB-T2/HEVC pixabay

Za kilka miesięcy będziemy świadkami zmiany standardu sygnału telewizji naziemnej. Będzie to ogromny krok naprzód, jeśli chodzi o rozwój technologiczny. Już od połowy czerwca 2022 roku w całym kraju będzie można oglądać telewizję w dużo lepszej jakości obrazu i dźwięku.

 

Telewizor z DVB-T2/HEVC – pierwsze kroki

Telewizor z DVB-T2/HEVC jest bardzo istotny podczas zmiany standardu nadawania telewizji, jednak jego wybór może zależeć od pewnych czynników. Przede wszystkim warto dowiedzieć się czegoś więcej o samym DVB-T2/HEVC.

DVB-T2/HEVC to następca działającego w Polsce do czerwca 2022 roku standardu DVB-T1/AVC. Starsze rozwiązanie nie było wystarczające, nie spełniało postawionych dzisiaj wymagań. Mowa tutaj o zaawansowanych technologicznie telewizorach, które obecnie potrafią być czymś znacznie więcej niż zwykłymi urządzeniami do oglądania telewizji. Dziś można na nich przeglądać sieć, w tym również oglądać wysokiej jakości filmy na YouTube, w jakości Full HD lub lepszej.

Na zmianie standardu skorzystają stacje telewizyjne, a także sami odbiorcy. Wiąże się to ze zmianami w wydajności i jakości przesyłu sygnału telewizyjnego. Umożliwia on nadawanie większej liczby kanałów. Dla widzów oznacza to możliwość wykorzystania w pełni swojego telewizora, ponieważ wcześniej jedynie kilka kanałów miało możliwość transmitowania w jakości Full HD. Warto dodać, że także dźwięk stanie się lepszy. Kodek AC3 odpowiada za przesył wielokanałowego dźwięku, np. Dolby Atmos, który dopełni znakomity obraz wysokiej jakości.

Czy trzeba kupić nowy telewizor z DVB-T2/HEVC?

Jeśli chodzi o kwestię wymiany odbiornika, wszystkie osoby, które nabyły sprzęt po 2018 roku, mogą być pewne, że posiadają telewizor z DVB-T2/HEVC. Marka Samsung zaczęła przygotowania do zmiany standardu znacznie wcześniej, dlatego niektóre odbiorniki produkowane w latach 2015–2018 mają wbudowany odpowiedni tuner. Jak sprawdzić, czy nasz sprzęt jest zgodny z nowymi wytycznymi?

Pierwszym rozwiązaniem jest skorzystanie z rządowego kanału, który jest nadawany za pomocą DVB-T2/HEVC. Zasada działania jest bardzo prosta, wystarczy włączyć telewizor na tym kanale i czekać na efekty. Jeśli pojawi się obraz i dźwięk, będzie to oznaczało, że nasz sprzęt jest w stanie funkcjonować w najnowszym standardzie. Inną opcją jest sięgnięcie po specyfikację naszego urządzenia. Można ją znaleźć w instrukcji obsługi, ewentualnie znajduje się ona w internecie, chociażby na stronie producenta.

Jeśli nasz telewizor faktycznie nie spełnia nowych wymagań, być może jest to dobry moment na zakup nowego modelu. Producenci zalecają, aby nabyć telewizor z DVB-T2/HEVC jeszcze przed rozpoczęciem samego procesu zamiany sygnału. Jest to związane z pewnym ryzykiem braku dostępności wymaganych urządzeń. Warto tutaj postawić na markę, a także zaufany sklep. Telewizory firmy Samsung oferują kompatybilność z najnowszym standardem, a także wysoką jakość wyświetlanego obrazu.