środa, 25 styczeń 2023 20:06

Rodzaje i zastosowanie systemów transportowych

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
 zastosowanie systemów transportowych zastosowanie systemów transportowych mat.prasowe

W ciągu ostatnich kilkunastu lat technologia systemów transportowych rozwijała się bardzo dynamicznie, idealnie łącząc w sobie niezawodne rozwiązania mechaniczne, informatyczne oraz automatyczne.

Dzięki tym systemom przedsiębiorstwa mają możliwość osiągnięcia większej wydajności produkcji, co z oczywistych względów przekłada się na zwiększenie zysków. Dziś systemy transportowe są wykorzystywane niemal w każdym sektorze przemysłowym, nie tylko na halach produkcyjnych.

 

Systemy transportowe skutecznym rozwiązaniem wielu problemów współczesnych przedsiębiorstw

Wybór odpowiedniego systemy transportowego do przedsiębiorstwa nie jest łatwym zadaniem przede wszystkim ze względu na konieczność wzięcia pod uwagę wiele bardzo różnych, często wzajemnie się wykluczających założeń. Dobre systemy powinny być proste w konstrukcji i zastosowaniu, niezawodne, efektywne i wysoce zautomatyzowane. W tym przypadku przy podejmowaniu ostatecznej decyzji nie bez znaczenia jest również cena takich systemów. Ponadto w doborze systemu transportowego ważne jest również umiejętne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz zapewnienie pracownikom optymalnego bezpieczeństwa.

W wielu zakładach przemysłowych poważnym problemem jest zachowanie ciągłości działania linii produkcyjnej. To jest możliwe między innymi dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów, które zapewnią szybkość przepływu produktów pomiędzy poszczególnymi elementami linii produkcyjnej. Dużą zaletą nowoczesnych systemów jest ich wyposażenie w zintegrowane układy sterowania oraz specjalne sterowniki kontrolujące wszystkie czujniki i przemienniki częstotliwości.

Jakie są rodzaje systemów transportowych?

W zakładach przemysłowych i nie tylko można spotkać się z bardzo różnymi systemami transportowymi, co można zauważyć między innymi przeglądając ofertę firmy Wilkoma.

Transportery talerzykowe świetnie integrują się z innymi systemami, służąc do przenoszenia surowców lub wyrobów gotowych.

W firmach gdzie istotna jest niezawodność i szybkość przydatny będzie stół nożycowy z podnośnikiem rolkowym lub stół kulowy.

W dużych zakładach produkcyjnych niezwykle przydatne będą obrotnice rolkowe do palet oraz wózki rolkowe przejezdne (szynowe). Warto przy tym zaznaczyć, że transportery rolkowe oraz transportery taśmowe to rozwiązania najczęściej wykorzystywane w zakładach przemysłowych.

Do transportu surowców lub wielkogabarytowych wyrobów gotowych przydatne będą przenośniki łańcuchowe. To wygodny system, który w dość łatwy sposób można dopasować do indywidualnych potrzeb.