wtorek, 11 październik 2022 18:22

Przeguby widełkowe - jakie jest ich zastosowanie?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
przeguby widełkowe przeguby widełkowe pixabay

Aby możliwe być zamontowanie sprężyny gazowej w sposób prawidłowy, konieczne jest zastosowanie różnych rodzajów zakończeń.

Dobrym przykładem jednego z takich rodzajów zakończeń są właśnie przeguby widełkowe. Wytwarzane są one z metalu, który cechuje się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną. Dzięki temu są one odporne zarówno na odkształcenia, jak i na korozję. Warto zatem wiedzieć, jakie jest najczęstsze zastosowanie tego typu przegubów.

Niewystarczająca ilość miejsca na elementy mocujące

Nierzadko zdarza się, że w konstrukcji, do której chce się przymocować konkretny model sprężyny gazowej, brakuje odpowiedniej ilości wolnego miejsca. W takim właściwe przypadku bardzo sprawdzają się przeguby widełkowe. Jeśli w konstrukcji brakuje odpowiedniej ilości miejsca, co z kolei ogranicza pole manewru, to najlepszym rozwiązaniem staje się właśnie tak prosty mechanizm mocujący, jak omawiane przeguby. Ze względu na swoją szczególną specyfikę techniczną, przeguby widełkowe najlepiej sprawdzają się w przypadku połączeń dość prostych. Mowa tu w szczególności o takich połączeniach, przy których nie ma ryzyka, że silnik gazowy ustawiony zostanie pod delikatnym kątem. Dodać tu również warto, że końcówki widełkowe zwykle wykorzystywane są przy montażu sprężyn cechujących się bardzo dużą siłą działania. Wynika to z dużej wytrzymałości i trwałości przegubów widełkowych.

Montaż sprężyn o bardzo dużej sile nacisku bądź sile ciągnącej

Jak wspomniano, przeguby widełkowe cechują się zarazem prostą, jak i bardzo wytrzymałą konstrukcją. Dzięki temu idealnie sprawdzają się one w przypadku montażu sprężyn gazowych, które wyróżniają się niezwykle dużą siłą działania. Konkretnie mowa jest tu o takich sprężynach gazowych, które stosowane są w instalacjach obsługujących bardzo ciężkie elementy konstrukcyjne. Mowa tu też o instalacjach, w których utrudniony jest bądź niemożliwy montaż siłownika gazowego.

Przeguby widełkowe a przeguby kulkowe

Oprócz przegubów widełkowych często stosowane są w różnych konstrukcjach przeguby kulkowe. Porównującą te dwa rodzaje przegubów trzecia jednak stwierdzić, że te widełkowe są dużo bardziej wytrzymalsze od przegubów kulkowych. Zdecydowanie lepiej znoszą one duże silny nacisku, które oddziałują na końcówkę w chwili podnoszenia bądź opuszczania ciężkiego elementu. Chcąc zatem mieć pewność co do niezawodności działania sprężyny gazowej, postawić powinno się na przeguby widełkowe. Dzięki swojej ogromnej wytrzymałości sprawdzą się w nawet najtrudniejszych warunkach.