piątek, 25 listopad 2022 17:10

Prowadzenie zakładu poligraficznego - co warto wiedzieć?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
ostrzenie noży ostrzenie noży pixabay

Przed wejściem do branży poligraficznej należy szczegółowo dowiedzieć się w jakie urządzenia trzeba zainwestować, aby służyły przez lata. Koniecznie sprawdź parametry oraz właściwości techniczne sprzętu między innymi po to, aby wiedzieć, z czym będzie wiązał się serwis eksploatowanych części.

 

Czym zajmuje się poligrafia?

Poligrafia jest to szeroka dziedzina zajmująca się tematyką druku, począwszy od przygotowania, aż do wykończenia produktów. Jest to między innymi druk książek, czasopism, magazynów, opakowań. Poligrafia w kwestii marketingowej to także wszelkiego rodzaju ulotki, plakaty, czy banery reklamowe. Rynek poligraficzny jest zatem bardzo szeroki i perspektywiczny, dlatego warto rozważyć inwestycje np. we własną drukarnię.

Jaki sprzęt będzie niezbędny do prowadzenia drukarni?

Aby rozpocząć działalność drukarską musisz zaopatrzyć się w specjalistyczne urządzenia. Podstawową maszyną, jaką musisz zakupić jest, rzecz jasna, drukarka. Wyróżniamy kilka rodzajów tych urządzeń. Jeśli chcemy je zróżnicować te urządzenia na podstawie kształtu drukowanej formy, mówimy o drukarkach płaskich lub rotacyjnych. 

Drukarka 

Biorąc pod uwagę formę podłoża, wyróżniamy arkuszowe bądź zwojowe. Należy też wspomnieć o metodzie druku - jest to najbardziej popularny podział - są drukarki rotograwiurowe, tampondrukowe, a także offsetowe. Druk offsetowy od lat jest najczęściej wybieraną metodą drukowania. Dzieje się tak, gdyż ma duże możliwości: zapewnia wydruki dużych ilości materiałów przy stosunkowo niskim koszcie.

Noże introligatorskie 

Przy kompletowaniu sprzętu trzeba pamiętać o nożach introligatorskich. Jeśli planujesz działać na większą skalę, warto zainwestować w noże introligatorskie ze stali szybkotnącej HSS, które doskonale sprawdzą się nie tylko przy cięciu papieru, kartonu, ale również kredy. Musisz wiedzieć, że noże wymagają regularnego ostrzenia. Oddając je w ręce specjalistów masz gwarancję najwyższej jakości usługi. Pamiętaj, że ostrzenie noży to konieczny element dbałości o eksploatowany na co dzień sprzęt. 

Szpalty do gilotyn

Jedne z ważniejszych elementów gilotyn do cięcia papieru są szpalty. Muszą one być dokładnie dopasowane, ponieważ tylko wówczas gwarantują wydajność działania maszyny. Wyróżniamy trzy główne typu szpalt: białe (do noży widia), szare (do HSS) oraz czerwone (przeznaczone do noży zwykłych, a także zrobionych ze stali szwedzkiej). Są one produkowane w różnych rozmiarach. Przy wyborze konkretnego rodzaju szpalty koniecznie sprawdź materiały wykonania, aby zapewnić sobie i pracownikom bezpieczeństwo i wygodę w pracy.