czwartek, 30 listopad 2023 10:34

Pomieszczenia czyste – profesjonalna kwalifikacja cleanroom

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kwalifikacja pomieszczeń czystych Kwalifikacja pomieszczeń czystych Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Kwalifikacje pomieszczeń i stref czystych typu Cleanroom to niezwykle istotne procedury w bardzo wielu branżach, w tym farmaceutycznych i medycznych. Ich przeprowadzanie (zarówno pierwsze, jak i okresowe) jest niezbędne do działania danego podmiotu, o czym mówią konkretne przepisy i rozporządzenia. Ważne przy tym, żeby zawsze wybrać renomowanego specjalistę, który zagwarantuje nam kompleksową obsługę, zgodną ze wszystkimi normami i standardami.

 

  1. Kwalifikacja pomieszczeń czystych – podstawowe informacje.
  2. Klasy czystości w pomieszczeniach czystych odmiennych branż.
  3. Kwalifikacja pomieszczenia czystego – polecany specjalista.

Z określeniem pomieszczenie czyste typu cleanroom (lub clean room) spotkamy się w przypadku wielu wyspecjalizowanych branż. Co ważne, we wnętrzu takiej strefy muszą panować specyficzne, w pełni kontrolowane warunki, pozwalające wykonywać złożoną pracę, ale też osiągać efekty niedostępne w innych okolicznościach. Wybrana firma od kwalifikacji przeprowadzi szereg badań i pomiarów, na podstawie których określi między innymi klasę czystości pomieszczenia. Dlatego zawsze powinna to być doświadczona i ceniona marka.

Kwalifikacja pomieszczeń czystych – podstawowe informacje

Kwalifikacja polega na badaniu jakości powietrza poprzez pomiar ilości cząsteczek. Dokonuje się go zarówno w pomieszczeniach i strefach czystych, jak i specjalistycznych urządzeniach odgradzających (np. gloveboxach, nawiewach laminarnych czy izolatorach).

Firma podejmująca się kwalifikacji powinna działać zgodnie z kryteriami nałożonymi przez Rozporządzenia Ministra Zdrowia (dotyczą wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania GMP), ale też normami PN-EN ISO 14644-1:2016-03. Dzięki temu otrzymamy gwarancję, że dane pomieszczenie po badaniu może bez przeszkód podjąć pracę.

Kwalifikację pomieszczeń czystych przeprowadzić można w praktycznie dowolnym momencie, w tym w nowo powstałym budynku, podczas jego remontu, ale i w trakcie działania (jako badania okresowe).

Klasy czystości w pomieszczeniach czystych odmiennych branż

Podczas kwalifikacji kluczowym momentem jest określenie klasy czystości pomieszczeń, co odbywa się na podstawie liczby cząsteczek obecnych w 1 m3 powietrza. Co istotne, aby osiągnąć pożądane rezultaty, należy spełnić konkretne wymogi konstrukcji pomieszczenia czystego, z uwzględnieniem odpowiedniego wyposażenia (np. wentylacji i śluzy powietrza).

To bardzo ważne, zwłaszcza dla pomieszczeń z branży farmaceutycznej i medycznej, gdzie będą wytwarzane i przechowywane produkty lecznicze, ale i leczeni (też operowani) pacjenci. Na podstawie danej klasy czystości powietrza dowiemy się, ile dokładnie cząsteczek występuje w pomieszczeniu czystym w stanie spoczynku oraz podczas działania.

Kwalifikacja pomieszczenia czystego – polecany specjalista

Pomieszczenia czyste do funkcjonowania potrzebują kwalifikacji. Przeprowadzać ją powinien wykwalifikowany i doświadczony specjalista, który z najwyższym zaangażowaniem i dokładnością podejdzie do wykonywanego zadania. Jedynie dzięki temu zagwarantujemy pełne bezpieczeństwo nie tylko pracownikom, ale też osobom korzystającym z wytwarzanych produktów.

Praktyka pokazuje, że jedną z najlepszych firm wykonujących kwalifikacje stref i pomieszczeń czystych jest marka: https://bnt-sigma.pl/klasyfikacja-pomieszczen-czystych. Zapewnia ona wsparcie i doradztwo, pełen profesjonalizm, a także korzystne, adekwatne do efektów stawki. Jednogłośnie potwierdzają to klienci, którzy skorzystali z jej usług.