czwartek, 05 styczeń 2023 17:33

Panele fotowoltaiczne - fakty i mity

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
panele fotowoltaiczne panele fotowoltaiczne materiały prasowe

Panele fotowoltaiczne należą do najpopularniejszych urządzeń, należących do Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce i na świecie. Ich prawidłowe działanie uzależnione jest jednak od kilku czynników. W internecie znajdziesz wiele informacji o panelach, zasadach ich działania oraz ewentualnych zagrożeniach, mających wpływ na ich żywotność. Należy jednak zaznaczyć, że nie każda z tych informacji jest zgodna z prawdą. Dziś przyjrzymy się najpopularniejszym faktom i mitom, określającym panele fotowoltaiczne.

 

Panele fotowoltaiczne, a zacienienie

Do jednych z najczęściej zadawanych przez inwestorów pytań jest wpływ zacienienia na działanie panele fotowoltaicznych. Można bezapelacyjne przyznać, że panele fotowoltaiczne nienawidzą cienia. Tutaj należy zaznaczyć, że samo pojawienie się cienia nie jest szkodliwe dla ich prawidłowego funkcjonowania, jednak w sytuacji, kiedy część modułu znajduje się w pełnym słońcu, a część nie, dochodzi do nagłego wzrostu temperatury. W takich sytuacjach niezbędna okazuje się pomoc diod bocznikowych. Najlepszym rozwiązaniem jest ulokowanie paneli w bardzo nasłonecznionym miejscu, zapewniając im tym samym bezpośredni dostęp do promieni słonecznych. Lepiej unikać kontaktu z drzewami lub czymkolwiek innym, co mogłoby tworzyć cień na ich powierzchni.

Wpływ warunków atmosferycznych na instalacje fotowoltaiczne

Opady śniegu, czy deszczu, nagły i gwałtowny wiatr oraz uderzenia piorunów to zjawiska, których nie jesteśmy w stanie powstrzymać. Jak więc wpływają one na instalacje fotowoltaiczne? Wielu osobom wydaje się, że to od nich w głównej mierze zależy działanie paneli, jednak nic bardziej mylnego. Jest to bardzo popularny mit, który pragniemy obalić. Jak potwierdza TÜV Rheinland “pioruny, burze i gradobicia powodują spadek mocy zaledwie w przypadku 10% modułów elektrowni i wydają się obniżać całkowitą moc systemu o mniej niż 1%”. Oznacza to zatem, że nie musisz zbytnio przejmować się panującymi na zewnątrz warunkami atmosferycznymi. Nie wpływają one znacząco na instalacje fotowoltaiczne. 

Hurtownia fotowoltaiczna - czy jakość paneli na wpływ na ich działanie?

Być może nie zdziwi Cię fakt, iż największy wpływ na działanie instalacji fotowoltaicznych mają materiały, z których zostały wykonane. Jeżeli interesują Cię panele o bardzo wysokiej jakości, wyróżniające się długą żywotnością - zachęcamy do zapoznania się z ofertą hurtowni fotowoltaicznej BeeIN. Oferuje ona wyselekcjonowane panele, pompy ciepła, inwertery oraz wiele innych urządzeń od renomowanych producentów w branży. Hurtownia fotowoltaiczna BeeIN cieszy się ogromnym zaufaniem ze strony klientów w całej Polsce. Odwiedź stronę internetową firmy lub skontaktuj się telefonicznie, aby dowiedzieć się więcej.