piątek, 27 listopad 2020 11:27

Minimalne natężenie oświetlenia

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
pomiary oświetlenia pomiary oświetlenia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż oświetlenie w konkretnych miejscach podlega ścisłej kontroli, gdyż jego natężenie musi być zgodne z odgórnie narzuconymi normami.

Co więcej, inne normy obowiązują na stanowiskach pracy, a całkiem inne, jeśli chodzi o natężenie oświetlenia awaryjnego, dlatego tak istotne jest regularne badanie poziomu natężenia światła. Jak wyglądają normy oświetlenia w konkretnych przypadkach?

Poszczególne normy oświetlenia w miejscach pracy

Światło jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dzieje się tak, nie tylko dlatego, że gdy jest ciemno, to nic nie widzimy, ale przede wszystkim z tego powodu, iż nasz organizm działa zgodnie z naszym zegarem biologicznym. Zegar ten uzależniony jest od światła – gdy natężenie światła spada, to nasz mózg wytwarza wówczas hormon snu (melatoninę) i w taki sposób regulowany jest czas aktywności oraz czas odpoczynku. Jak nie trudno wydedukować, zbyt niski poziom światła w miejscach pracy sprawia, że pracownik jest bardziej ospały, zmęczony i znużony. Odbija się to nie tylko na produktywności danego pracownika, ale także stanowi realne zagrożenie dla jego zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia. Zgodnie z polską normą PN-EN 12464-1:2003 natężenie światła przy stanowisku pracy powinno wynosić co najmniej 500 lx. Warto jednakże dodać, iż dopuszczalne jest obniżenie wymaganego średniego poziomu oświetlenia o jeden stopień w przypadku stanowisk pracy, w których praca wykonywana jest w sposób dorywczy. Światło można zatem założyć, że takie stanowiska wymagają natężenia światła równego 300 lx. Warto w tym miejscu podkreślić, że norma narzuca minimalny poziom oświetlenia przy komputerowym stanowisku pracy:

• 500 lx – praca ciągła,
• 300 lx – praca dorywcza.

Z powodu tak rygorystycznych norm, konieczne są regularne pomiary oświetlenia przeprowadzane przez profesjonalne firmy, takie jak AXO24. Dzięki częstym badaniom światła pracodawca, ale także i pracownicy mają pewność, że poziom światła nie wpływa negatywnie na ich produktywności i w żadnym wypadku nie zagraża ich zdrowiu.

Jakie powinno być natężenie oświetlenia awaryjnego?

Oświetlenie awaryjne ma na celu sprawną i niezakłóconą paniką ewakuację. Jego natężenie zatem nie może być bardzo duże, by nie dezorientować ewakuujących się ludzi. Regularne sprawdzanie i badanie natężenia światła w instalacjach oświetlenia awaryjnego jest niezwykle istotne, ponieważ to właśnie od sprawności takiej instalacji zależy bezpieczeństwo wszystkich osób, które znajdują się wewnątrz takiego budynku. Jest to szczególnie istotne w miejscach, w których sztuczne oświetlenie zapewnia jedyne źródło światła. Gdy następuje przerwa w dostawie prądu, to wówczas nagle robi się w takich miejscach ciemno, co często potrafi wywołać zbiorową panikę. Poziom natężenia oświetlenia awaryjnego powinien wynosić nie mniej, niż 1 lx.

Specjalistami od pomiarów oświetlenia w Warszawie jest firma AXO24. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie odwiedź ich stronę internetową.