środa, 28 wrzesień 2022 11:16

Idealna szlifierka kątowa, czyli jaka?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
szlifierka kątowa szlifierka kątowa fot: pixabay

Przeznaczona do cięcia drewna, plastiku czy metalu. Sprawdzi się również podczas szlifowania czy szczotkowania. O czym mowa? Oczywiście o szlifierce kątowej, która powinna znajdować się na wyposażeniu każdego majsterkowicza. O czym pamiętać podczas jej zakupu? Na jakie parametry techniczne zwracać szczególną uwagę?

 

Urządzenie przeznaczone dla amatora i profesjonalisty

Szlifierki kątowe stanowią uniwersalne narzędzie, które znajduje zastosowanie podczas różnych prac renowacyjnych czy remontowych. Najczęściej jest wykorzystywane do cięcia twardych materiałów, jak: metal, blacha, ceramika czy beton, choć równie dobrze sprawuje się podczas wstępnego szlifowania twardych przedmiotów, przy czym, należy podkreślić, że nadaje się wyłącznie do wygładzania krawędzi, a nie całych powierzchni. Są chętnie używane przez fachowców podczas wykonywania rozmaitych prac budowlanych i remontowych, a także przez amatorów – do hobbystycznego majsterkowania.

Kupujemy szlifierkę kątową – jakie parametry techniczne są najważniejsze?

Na rynku znaleźć można wiele szlifierek kątowych, różniących się nie tylko ceną, ale przede wszystkim posiadanymi parametrami. Na co należy zwracać uwagę podczas zakupu?

◦         MOC

To jeden z kluczowych kryteriów warunkujących kupno idealnego urządzenia. Duży udział w tym zakresie odgrywa rodzaj prac, do jakich będzie używana. W zastosowaniu amatorskim, typowo hobbystycznym wystarczająca będzie szlifierka o mocy do 1000 W. Mocniejsza, od 1800 do 2500 W stanowi najlepszy wybór dla profesjonalistów, którzy przewidują jej długie i wielogodzinne użytkowanie.

◦         ŚREDNICA TARCZY

Im większa średnica, tym większe elementy można przeciąć. W sprzedaży znaleźć można kilka rodzajów tarcz. Największą popularnością dla małych szlifierek cieszą się modele 125 mm, dla dużych 230 mm, głównie ze względu na uniwersalność zastosowania i przystępną cenę zakupu. Dodatkowo można wyróżnić tarcze o średnicy: 115, 180 i 300 mm.

◦         WAGA

Nieoceniony parametr w sytuacji, gdy szlifierki kątowe przeznaczone są do długiej i monotonnej pracy. Wiele urządzeń ma masę od 2,5 do 2,9 kg, które można używać bez ryzyka zmęczenia.

◦         REGULACJA OBROTÓW

Nie wszystkie szlifierki kątowe są wyposażone w funkcję regulacji obrotów, która znajduje zastosowanie przede wszystkim podczas szlifowania drewna i metalu. W znacznej mierze dotyczy to droższych urządzeń. Warto jednak wziąć pod uwagę ich kupno, gdyż w dużej mierze przełoży się to na szybkość i łatwość pracy. Dzięki regulacji obrotów można dobrać odpowiednią prędkość obrotową do rodzaju materiału.

Bez dobrej szlifierki kątowej trudno wyobrazić sobie powodzenie prac remontowych, renowacyjnych czy budowlanych. To bowiem urządzenie, które doceniają domowi majsterkowicze, jak również fachowcy, głównie ze względu na uniwersalność zastosowań. Aby jednak należycie spełniała zadaną funkcję, jej wybór nie może być przypadkowy. Zwłaszcza, że w sprzedaży znaleźć można wiele modeli, które różni nie tylko cena, ale także parametry techniczne, a nierzadko również dodatkowe funkcjonalności.