środa, 12 czerwiec 2024 21:45

Wzlot Arise Racing z Ferrari 296 GT3

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ferrari 296 GT3 Ferrari 296 GT3 fot: gtworldchaustralia/Instagram

Arise Racing, nowy zespół wyścigowy GT, już na samym początku swojej kariery zdobył uznanie, wygrywając debiutancki wyścig. Co sprawia, że Arise Racing jest tak wyjątkowy? Sprawdźmy.

 1. Co wyróżnia Arise Racing na tle innych zespołów wyścigowych?
 2. Jakie modele samochodów wykorzystuje Arise Racing w GT World Challenge Australia?
 3. Kto wspiera Arise Racing i jakie to ma znaczenie dla zespołu?
 4. Jakie osiągnięcia ma na koncie Arise Racing w swoim debiutanckim sezonie?
 5. Jakie są planowane wydarzenia, w których Arise Racing weźmie udział przed końcem roku?

Nietypowy zespół z Perth

Arise Racing to rozszerzenie zespołu z Perth, który pierwotnie rywalizował w wyścigach samochodów sportowych Radical. Dzięki wsparciu Laurence'a Escalante, założyciela i CEO Virtual Gaming World, zespół awansował na poziom krajowy, rywalizując w 2024 GT World Challenge Australia. W pierwszej rundzie sezonu zespół wyróżniał się, wystawiając dwa Ferrari 296 GT3 w polu zdominowanym przez Audi R8 LMS i Mercedes-AMG GT (1).

Wsparcie Laurence'a Escalante i Ferrari

Laurence Escalante, jako pierwszy australijski właściciel firmy sponsorujący zespół Scuderia Ferrari w Formule 1, miał priorytet w zakupie dwóch modeli Ferrari 296 GT3, gdy marka szukała lokalnego zespołu do ich prowadzenia. Escalante, wspierający Arise w wyścigach Radical, zaufał zespołowi z Australii Zachodniej, aby podjął wyzwanie rywalizacji w najbardziej konkurencyjnej serii samochodów sportowych w Australii. Dzięki kontaktom Escalante z Ferrari, Arise Racing będzie reprezentować fabrykę w Australii i działać jako lokalny agent części i wsparcia dla modelu 296 GT3.

Zespół kierowców i pierwsze sukcesy

Do zespołu dołączyli utalentowani kierowcy, m.in. gwiazda Supercars Chaz Mostert i doświadczony Liam Talbot, a także Jaxon Evans i Elliott Schutte. Mostert, dwukrotny zwycięzca Bathurst 1000, oraz Talbot, klasyfikowany jako amator, tworzą pierwszy skład. Evans, wschodząca gwiazda Supercars, i Schutte, były zawodnik sim racingu, tworzą drugi skład. Mimo silnej konkurencji, Arise Racing nie tylko wygrał inauguracyjny wyścig sezonu na Phillip Island, ale zajął także pierwsze i drugie miejsce.

Planowane wydarzenia w Australii

Seria GT3, znana z rywalizacji na najwyższym poziomie i zaciętych wyścigów, będzie gościć Arise Racing na następujących wydarzeniach w Australii przed końcem roku:

 • 2-4 sierpnia – Queensland Raceway, Ipswich, Queensland (runda czwarta)
 • 23-25 sierpnia – Phillip Island Grand Prix Circuit, Phillip Island, Victoria (runda piąta)
 • 18-20 października – Sydney Motorsport Park, Eastern Creek, Nowa Południowa Walia (runda szósta)
 • 8-10 listopada – Mount Panorama, Bathurst, Nowa Południowa Walia (runda siódma)

Arise Racing z Ferrari 296 GT3 szybko zdobyło uznanie w GT World Challenge Australia, pokazując, że innowacyjne podejście i wsparcie mogą prowadzić do sukcesu. Przyszłość zespołu zapowiada się obiecująco, a nadchodzące wyścigi będą testem ich umiejętności i strategii.

Przypisy:

(1) GT, skrót od "Gran Turismo" lub "Grand Touring". Określenie to odnosi się do klasy samochodów, które łączą w sobie komfort i wydajność, zaprojektowane do długodystansowych podróży z wysoką prędkością. Samochody GT są znane z tego, że oferują zarówno luksus, jak i sportowe osiągi, co czyni je idealnymi dla osób szukających szybkich, ale jednocześnie komfortowych samochodów.

Charakterystyka samochodów GT:

 • Komfort i przestronność: Samochody GT zwykle oferują więcej miejsca wewnątrz niż typowe samochody sportowe, zapewniając komfortową podróż nawet na dłuższych trasach. Często wyposażone są w zaawansowane systemy audio, klimatyzację oraz wysokiej jakości materiały wykończeniowe.
 • Wydajność: Mimo skupienia na komforcie, samochody GT nie ustępują pod względem osiągów. Zazwyczaj są wyposażone w potężne silniki i zaawansowane technologie jezdne, które pozwalają na dynamiczną jazdę.
 • Design: GT charakteryzują się eleganckim i często agresywnym designem, który odzwierciedla ich sportowy charakter. Linie są płynne i aerodynamiczne, co podkreśla luksusowy charakter tych pojazdów.

Przykłady popularnych samochodów GT:

 • Aston Martin DB11
 • Bentley Continental GT
 • Ferrari Portofino
 • Porsche 911 Turbo

Samochody GT cieszą się popularnością wśród kierowców ceniących sobie zarówno komfort, jak i możliwość szybkiej jazdy. Są one również często wykorzystywane w wyścigach długodystansowych, gdzie równie ważna jest zarówno szybkość, jak i wytrzymałość pojazdu.

Oprócz tego, termin GT jest też używany w kontekście różnych serii wyścigowych, gdzie GT oznacza klasy samochodów wyścigowych, które bazują na samochodach produkcyjnych lub są modyfikacjami tych samochodów. Przykłady takich serii to FIA GT World Challenge, GT4 European Series, czy Le Mans Series w klasie GT Endurance.

Źródło: CarExpert