czwartek, 21 kwiecień 2022 09:31

Przedsiębiorstwo transportowe – telematyka

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
przedsiębiorstwo transportowe - telematyka przedsiębiorstwo transportowe - telematyka pixabay

Jednym z bardzo trudnych, zmiennych i nieprzewidywalnych branż na rynku jest przedsiębiorstwo transportowe.

Telematyka to system, który powstał z myślą o kierownikach firm TSL, którzy wychodzą z siebie starając się utrzymać rentowność firmy jednocześnie dbając o bezpieczeństwo swoich pojazdów i pracowników. Czym jest dobra telematyka?

System telematyki – pomocna dłoń w trudnych czasach

Naprawdę niełatwo jest utrzymać w ryzach wielkie przedsiębiorstwo transportowe. Telematyka ułatwia ten ciężki proces poprzez uporządkowanie wszystkich najważniejszych spraw. Również pomoc technologiczna stoi na wysokim poziomie. Co daje system telematyki i dlaczego warto w go zainwestować?

  • Ekonomiczność; oszczędność pieniędzy to zawsze cecha, która przekonuje do siebie przedsiębiorcę. W tej branży bardzo istotnym elementem jest spalane paliwo. Zwłaszcza obecnie, kiedy jego ceny są niezwykle wysokie. Telematyka zapewnia odczyt spalania danego samochodu na określonym odcinku trasy. Dzięki temu przedsiębiorca wie, którzy kierowcy jadą oszczędnie, a którzy szastają paliwem. Czasem wystarczy zwrócić uwagę, a kierowca zastosuje się do wskazówek zmieniając swój styl jazdy.
  • Wsparcie dla kierowców; telematyka oferuje szeroki wachlarz pomocy dla kierowców. Przykładem może być automatyczne odczytywanie danych z tachografu lub pomoc drogowa. Ta druga szczególnie przydaje się podczas podróży w odległe od domu miejsca, w których ciężko o jakąkolwiek pomoc. System telematyczny podłączony jest do komputera pokładowego więc konsultanci dostępni 24 godziny na dobę dokładnie wiedzą czy w samochodzie doszło do poważnej usterki. Po telefonicznym kontakcie do konsultanta poinformuje on kierowcę o najlepszym schemacie postępowania, który powinien zastosować w przypadku, gdy jego pojazd doznał awarii.

Podsumowanie

Systemy telematyki są na tyle wygodne, że analiza ich danych może być dostępna nawet z pozycji fotela domowego. Bowiem istnieją aplikacje na telefon, które ukazują wszystkie najważniejsze informacje dotyczące stanu analizowanych samochodów ciężarowych.