wtorek, 29 sierpień 2023 14:33

Jaki rodzaj ogrodzenia posesji jest najlepszy?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ogrodzenia betonowe Ogrodzenia betonowe pixabay

Wybór rodzaju ogrodzenia posesji zależy od indywidualnych preferencji, budżetu, warunków terenowych i wymagań prawnych. Można jednak wyróżnić kilka rodzajów ogrodzeń, które mają swoje zalety i wady.

 

Ogrodzenia panelowe

Panelowe ogrodzenia są złożone z metalowych paneli o różnych kształtach i kolorach, które montuje się na słupkach betonowych lub stalowych. Są nowoczesne, trwałe, łatwe w montażu i konserwacji. Nie wymagają malowania ani impregnacji. Zapewniają dobrą ochronę przed intruzami i zwierzętami. Mogą być jednak drogie i nie pasować do każdego stylu architektonicznego. Dedykowane są raczej do nowoczesnych brył architektonicznych utrzymanych w tonacjach szarej, czarnej i białej.

Drewniane ogrodzenie posesji

Ogrodzenia wykonane z drewnianych desek, sztachet, bali lub płotów wiklinowych, to naturalne, przyjazne dla środowiska, ciepłe a ponadto estetyczne wygrodzenia posesyjne. Nadają się do ogrodów wiejskich, rustykalnych lub ekologicznych. Wymagają jednak regularnej konserwacji, malowania i impregnacji. Standardem jest renowacja powłoki co najmniej raz na 2 lata. Szczególnie w miejscach nasłonecznionych, gdzie promieniowanie UV przyspiesza procesy starzenia się materiałów. Ogrodzenia drewniane są podatne na działanie wilgoci, grzybów i owadów. Nie zapewniają pełnej prywatności ani izolacji akustycznej.

Beton jako materiał na ogrodzenie

Ogrodzenia betonowe składają się z betonowych elementów prefabrykowanych, takich jak płyty, bloczki, słupki czy podmurówki. Bez wątpienia są to ogrodzenia solidne, odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności. Nie wymagają malowania ani impregnacji. Mogą być jednak ciężkie, monotonne i nieestetyczne. Chociaż ostatnio na rynku pojawiają się ogrodzenia betonowe z elementami dekoracyjnymi, które imitują np. drewno w odcieniu złoty dąb.

Ogrodzenia z kamienia

Ogrodzenia kamienne buduje się z naturalnego lub sztucznego kamienia, takiego jak granit, piaskowiec, marmur czy gips. Z pewnością są to ogrodzenia eleganckie, szlachetne i trwałe. Pasują do domów w stylu klasycznym, dworkowym lub regionalnym a także do nowoczesnych. Nie wymagają malowania jednak konieczna jest impregnacja, która zabezpiecza strukturę przed wilgocią i wnikaniem wody w pęknięcia i szczeliny. Dzięki odpowiednim impregnatom możemy uniknąć pękania płotu bez względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Budowa ogrodzenia betonowego może być kosztowna i pracochłonna w wykonaniu. Jednak konstrukcja będzie służyła jako ochrona posesji przez długie lata.

Płoty ceramiczne

Ogrodzenia ceramiczne to ogrodzenia tworzone z ceramiki klinkierowej lub glazurowanej, która ma różne kolory i wzory. Pasują do domów w stylu nowoczesnym lub eklektycznym. Nie wymagają malowania jednak konieczne jest stosowanie środków do impregnacji, które zabezpieczą ceramikę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jak deszcz, promieniowanie słoneczne czy gwałtowne zmiany temperatury otoczenia.