czwartek, 30 marzec 2023 14:48

Jak zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
aktywne OC aktywne OC materiał partnera

Istnieje wiele sytuacji, w których właściciel auta chciałby zakończyć dotychczasową współpracę z towarzystwem ubezpieczeniowym i podpisać umowę z inną firmą. Błędnym założeniem jest to, że przed upływem terminu aktualnej polisy nie można dokonać zmiany. Otóż okazuje się, że w niektórych przypadkach mamy prawo do rezygnacji ze współpracy. Jakich sytuacji to dotyczy i jak tego dokonać?

 

Kiedy można zmienić ubezpieczalnię?

Zmiana ubezpieczyciela nie jest możliwa w każdym momencie. Aby tego dokonać, musi wystąpić jedna z poniższych sytuacji:

  • zakończenie okresu ubezpieczeniowego – jeśli okres ochrony ubezpieczeniowej dobiega końca, mamy pełne prawo do rozejrzenia się za inną ofertą dostępną na rynku. Należy jednak przypilnować, aby wypowiedzieć umowę z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym,
  • zakup nowego samochodu, który już posiada aktywne OC– kupując auto z drugiej ręki, możemy założyć, że posiada on wykupioną polisę ubezpieczeniową. Jeśli okaże się, że warunki, jakie owa polisa spełnia, nie odpowiadają nam, możemy ją rozwiązać.
  • podwójne ubezpieczenie – wskutek automatycznego przedłużenia dotychczasowej polisy, podpisując nową umowę ubezpieczeniową z innym towarzystwem, nie rezygnując jednocześnie ze starej polisy, okazuje się, że posiadamy podwójne ubezpieczenie. W takiej sytuacji możemy rozwiązać poprzednią firmą umowę bez żadnych konsekwencji,
  • od podpisania umowy nie minęło 30 dni – zgodnie z prawem mamy możliwość odstąpić od umowy ubezpieczeniowej, jeśli została podpisania mniej niż 30 dni temu.

W jaki sposób zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe?

W pierwszej kolejności, przed wymówieniem umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem powinniśmy znaleźć jego godnego następcę. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnych, ogólnodostępnych narzędzi – takich jak na przykład internetowa porównywarka ubezpieczeniowa. Dzięki niej w szybki i prosty sposób możemy uzyskać zestawienie najkorzystniejszych finansowo ofert OC dostępnych na rynku. Nowe OC można zakupić odwiedzając biuro agencji ubezpieczeniowej lub dokonując zakupu OC online. Aby zakończyć współpracę należy jak najszybciej skontaktować się z opiekunem klienta telefonicznie lub mailowo. Prawdopodobnie będziemy musieli napisać specjalne oświadczenia rozwiązujące umowę.