piątek, 17 luty 2023 11:31

Dekoder VIN - narzędzie do sprawdzania informacji o pojeździe

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
dekoder VIN dekoder VIN Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Kiedy ktoś sprzedaje samochód, w ogłoszeniu pisze o numerze VIN. Gdy trafiamy na poradniki dotyczące kupna auta, też często przewijają się te słowa. Czym właściwie jest numer VIN samochodu i dlaczego warto go sprawdzić?

 

Co to dekoder VIN?

Zacznijmy od tego, czym jest dekoder VIN. To narzędzie, do którego można wpisać wspomniany numer. To baza informacji i zarazem narzędzie służące do ich wyszukiwania. A numer ten jest indywidualnym numerem przypisanym do każdego samochodu. To oznacza, że wpisując numer VIN pojazdu do wspomnianego dekodera, można poznać całą jego historię. Czyli po prostu dotrzeć do najważniejszych informacji o samochodzie.

Dobry dekoder VIN powinien wykorzystywać informacje ze specjalnej bazy danych. Niektóre narzędzia są płatne, ale korzystanie z ich funkcji generuje wyłącznie same korzyści.

Korzystanie z dekodera VIN - możliwości narzędzia

Dekoder VIN ma duże możliwości w zakresie docierania do najważniejszych informacji o samochodzie. Dzięki temu można dowiedzieć się, jaki jest prawdziwy stan samochodu. Zapoznając się z tymi informacjami, można łatwo przechytrzyć nieuczciwych sprzedawców. Postępując w ten sposób, istnieje możliwość sprawdzenia, czy samochód nie został skradziony, a także, czy nie uległ wypadkowi. To również metoda, dzięki której kupujący może sprawdzić, czy auto posiada oryginalne wyposażenie. Dekoder VIN również wskaże, czy na przykład samochód korzystał z usług serwisowych i kiedy były wykonywane konkretne naprawy. Ważną informacją, którą można w ten sposób pozyskać, jest ta dotycząca oryginalnego przebiegu.

Dlaczego warto wpisać numer VIN do dekodera?

Wpisywanie numeru VIN do specjalnego dekodera jak najbardziej generuje korzyści. Można wypowiadać się o nich bardzo długo. Warto natomiast ograniczyć się do tych najważniejszych. Otóż na pierwsze miejsce wysuwa się tu historia pojazdu. Dzięki temu kupujący może pozyskać ważne informacje o samochodzie, który zamierza kupić. A to chyba wystarczający powód, by z tego narzędzia skorzystać. Informacje, do jakich można w ten sposób dotrzeć, są następujące: kraj pochodzenia, producent, model, rok produkcji, rodzaj silnika. Oczywiście to tylko część z nich. Drugi ważny powód, dla którego warto wpisać numer VIN do dekodera, to bezpieczeństwo. Chodzi o to, że w ten sposób można na przykład uniknąć zakupu samochodu kradzionego. To też sposób na to, aby sprawdzić, czy auto nie jest po wypadku. Kolejna zachęta do postępowania w ten sposób to wgląd do usług serwisowych. Daje to możliwość sprawdzenia, czy przykładowo samochód był objęty jakimiś powiadomieniami producenta dotyczącymi wad i usterek. Jest to ważne dla bezpieczeństwa nie tylko bezpośredniego użytkownika - kierowcy, ale również pasażerów i pozostałych uczestników ruchu. Znając historię pojazdu, który zamierza się kupić i w razie wykrycia pewnych nieścisłości z tym, jakie informacje przekazał obecny jego właściciel, można też powalczyć o lepszą cenę. To też dodatkowa motywacja do korzystania z tego rodzaju dekodera.

Teraz bez problemu można sprawdzić VIN każdego pojazdu. Wystarczy wpisać go do odpowiedniego narzędzia. Chcąc otrzymać szczegółowy raport, zwykle trzeba za niego zapłacić. W przypadku darmowych informacji trzeba mieć na uwadze, że są one mocno ograniczone. Jednak inwestycja w takie szczegółowe sprawdzenie pojazdu po numerze VIN, jest jak najbardziej opłacalne. W końcu nie kupuje się samochodu na chwilę i nie kupuje się go po to, aby mieć z tego tytułu jakieś problemy. Nie każdy, kto sprzedaje auta, to uczciwy sprzedawca. Warto więc zadbać o swoje interesy i swoje bezpieczeństwo, korzystając z tego nowoczesnego udogodnienia.