niedziela, 16 lipiec 2023 07:00

5 rzeczy które warto wiedzieć przy zakupie samochodu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Niezależnaopinia.pl Niezależnaopinia.pl pixabay

Nie ma chyba nic bardziej radosnego niż zakup samochodu, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze auto. Oczywiście wybór marki i modelu nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną różnorodność.

 

 

W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru modelu. Dowiesz się również, jakie niuanse należy wziąć pod uwagę przy zakupie samochodu.

Wybór modelu samochodu, co musisz wiedzieć

Przede wszystkim zastanów się, w jakim celu kupujesz samochód: do pracy, podróży, wożenia dzieci do szkoły, a może nawet do jazdy w góry.

Cel zakupu będzie miał bezpośredni wpływ na rodzaj samochodu. Na przykład: jeśli planujesz dojeżdżać do pracy i na krótkich dystansach załatwiać osobiste sprawy, możesz spokojnie rozważyć kompaktowe auto miejskie z małym silnikiem.

Najpopularniejsze samochody miejskie według opinii właścicieli aut na stronie  Niezależnaopinia.pl:

- Toyota Yaris

- KIA Rio

- Volkswagen Golf

- Suzuki Swift

- Hyundai i10

Modele te są wyposażone w ekonomiczne silniki, które zapewniają zużycie paliwa na poziomie 5-7 l/100 km w mieście i 3-4 l/100 km na autostradzie. Auta posiadają różne wyposażenia, obejmują zarówno podstawowy zestaw funkcji za niższą cenę, jak i zaawansowane funkcje za odpowiednio wyższą cenę.

Jeśli chcesz dużo podróżować, pokonywać wiele kilometrów każdego miesiąca, rozważ zakup samochodu z mocniejszym silnikiem i niezawodnym zawieszeniem.

Rozważ crossovery i kombi, jeśli planujesz podróżować z rodziną. Wersje te są szczególnie popularne wśród kamperów, sporo takich samochodów można zobaczyć na parkingach dla podróżnych.

Crossovery łączą w sobie wymiary małego SUV-a, ale są dość łatwe w prowadzeniu. Ponadto łatwo  jest zaparkować takie auto na każdej powierzchni, a wysokie krawężniki również nie są przeszkodą.

Zakup nowego lub używanego samochodu - wady i zalety 

Jeśli chodzi o zakup pierwszego samochodu, istnieją wątpliwości, decyzja zawsze zależy od możliwości finansowych, ale w obu przypadkach można wybrać przyzwoitą opcję, jeśli obiektywnie rozważy się zalety i wady.

 Rozważmy główne zalety i wady zakupu nowego samochodu.

Zalety:

- Samochód nie ma przebiegu, wszystkie części są nowe, pewność bezpieczeństwa jazdy;

- W salonach samochodowych nowe, nowoczesne modele o dobrej funkcjonalności;

- Okresowe przeglądy nowego samochodu są konieczne rzadziej;

- Ubezpieczenie nowego samochodu jest tańsze.

Wady:

- Wysoki koszt kupna;

- Możesz wybrać model i konfigurację, ale najprawdopodobniej będziesz musiał poczekać na auto nawet kilka miesięcy. 

Przyjrzyjmy się teraz zaletom i wadom zakupu używanego samochodu.

Zalety:

- Możesz wybrać samochód w oparciu o swój budżet;

- Możliwość odjechania samochodem w dniu zakupu.

 

Wady:

- Używany samochód to loteria; części mogą być w kiepskim stanie, choć mogą nie przykuwać uwagi;

- Im starszy samochód, tym drożej będzie kosztowało OC;

- Przegląd techniczny trzeba robić co roku.

 

W dzisiejszych czasach istnieje wiele opcji, które pozwalają na zakup nowego samochodu, nawet jeśli nie masz od razu dużego budżetu. Można na przykład wybrać płatność ratalną lub leasing.

 

5 ważnych rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem samochodu

 

  1.   Jeśli zdecydujesz się na zakup nowego samochodu od dealera samochodowego, dowiedz się o oponach sezonowych. Najczęściej dealerzy oddają samochód na oponach zimowych w zimnych porach roku i na oponach letnich w ciepłych porach roku. Ale niektóre salony praktykują sprzedaż samochodów na oponach letnich przez cały rok, a zimą wymuszają do dodatkowych opłat za zimowy komplet opon.
  2.   Zawsze dokładnie sprawdzaj samochód przed odjechaniem z miejsca zakupu. Jeśli kupujesz używany samochód i widzisz wady, możesz negocjować cenę. Ale jeśli kupujesz nowy samochód i widzisz wady nadwozia lub coś innego - poinformuj o tym sprzedawcę, salon musi dostarczyć Ci samochód bez wad.

 

  1.     Nie otrzymasz samochodu w salonie w dniu zakupu. Najczęściej salon prezentuje modele do wglądu i wyboru. Możesz obejrzeć samochód, wybrać konfigurację, salon zamówi model u producenta i kilka miesięcy później go odbierzesz.

 

  1.   Sprawdź informacje o poprzednim właścicielu i wypadkach, jeśli kupujesz samochód używany. Możesz to zrobić w CEPIK, korzystając z numeru VIN pojazdu.

 

  1.   Przeczytaj uważnie warunki umowy, jeśli kupujesz samochód na raty/leasing. Uchroni Cię to przed nieoczekiwanymi opłatami i karami, które mogą być zapisane w umowie.