piątek, 15 październik 2021 15:43

Uniwersalne narzędzie i niezawodna broń – bagnet

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
bagnet bagnet pixabay

W historii świata odbyły się już tysiące większych, czy mniejszych bitew. Jednak w każdej z nich cel był jeden – zwycięstwo. Aby go osiągnąć, korzystało się z różnych rozwiązań, które z czasem okazywały się mniej bądź bardziej skuteczne.

Większość z nich została wyparta przez postęp technologiczny i ogólnoświatowy rozwój. Jednak niektóre metody walki przetrwały do dziś. Jakie?

Uniwersalna broń na polu bitwy – bagnety

Bagnet można zdefiniować jako krótkie ostrze przypominające nóż, czy sztylet, które nasadza się na lufę karabinu. Służy on do walki wręcz i może spowodować poważne rany za pomocą kłucia i cięcia przeciwnika. Pierwsze bagnety pojawiły się już w XVII wieku i głównie kojarzone są z europejską sztuką wojenną. Wykorzystywane one były:

  • przez greckich hoplitów,
  • przez żołnierzy w czasach epoki napoleońskiej,
  • podczas pierwszej wojny światowej,
  • a nawet we współczesności np. w wojnie z terroryzmem.

Bagnet i jego wpływ na historię

W dziejach świata wyróżnia się przynajmniej kilka wydarzeń, gdzie kluczową rolę odegrały właśnie bagnety. Według historyków mogły one wpłynąć na takie bitwy jak:

  • bitwa pod Waterloo – gdzie brytyjska piechota, broniąc się przed najazdem francuskiej kawalerii, sformowała się w czworobok z najeżonymi bagnetami, które zadały najeźdźcom poważne straty;
  • bitwa pod Gettysburgiem – podczas tej bitwy 20. ochotniczy pułk z Maine po wyczerpaniu amunicji postanowił brawurowo zaatakować nacierających konfederatów, co rozbiło ich atak i zapobiegło otoczeniu wojsk północy.

Zastosowanie bagnetów

Jak więc widać, historia tego typu broni jest dość bogata. Jednak po co właściwie bagnety były stosowane? Czy rzeczywiście dawały tak ogromną przewagę? Bagnety mocowane na karabinach były szczególnie przydatne w walce na bliskie dystanse, kiedy nie było czasu na przeładowanie broni. Znacznie szybszym rozwiązaniem było zadanie ciosu właśnie takim bagnetem. Warto zaznaczyć, że nie zawsze były one mocowane jako dodatek do broni palnej. Czasami spotykano się z nimi w roli samodzielnej broni. Bagnety takie nieco różniły się jednak konstrukcją i długością.

Bagnety oprócz na polach bitwy, równie dobrze można było spotkać podczas polowań, gdzie okazały się bardzo skuteczne. Jest to swego rodzaju alternatywa dla noży myśliwskich.

Obecnie bagnety są naprawdę uniwersalnym narzędziem, który żołnierzom nie służy tylko do walki wręcz, ale także jako sprzęt do codziennego użytku. Przyda się on chociażby jako zwykły nóż kuchenny, do otwierania konserw, czy rozcinania drutu kolczastego.