czwartek, 26 styczeń 2023 16:46

Notatek.pl: jak robić najlepsze notatki i przygotować się do zimowej sesji egzaminacyjnej

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
notatek.pl notatek.pl Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Sesja egzaminacyjna to dla wielu studentów jedno z bardziej stresujących wydarzeń.

Choć nie jesteśmy w stanie całkowicie zlikwidować silnych emocji przed egzaminami, możemy je znacznie zmniejszyć poprzez odpowiednie przygotowanie. Jeżeli będziemy mieć świadomość, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby jak najlepiej nauczyć się do egzaminów, podejdziemy do zimowej sesji egzaminacyjnej pewnym krokiem. - podpowiada notatek.pl

Jak robić dobre notatki?

Wielu studentów popełnia poważną pomyłkę notując każde słowo wykładowcy. Często są oni pochłonięci robieniem notatek do tego stopnia, że nie zastanawiają się nawet czy rozumieją poruszane na zajęciach zagadnienia. Niestety pomimo zrobienia notatek osoby takie niewiele lub wręcz nic nie wynoszą z wykładów.

Jeżeli chcemy robić dobre notatki, musimy nauczyć się słuchać. Bardzo ważne jest również, żeby przed wykładem przypomnieć sobie czego dotyczyły poprzednie zajęcia. Będąc na bieżąco łatwiej zrozumiemy o czym mówi wykładowca.

Podczas wykładu warto zadawać pytania, gdy czegoś nie rozumiemy. Jest to znacznie lepsza strategia niż zapisywanie ciągu niezrozumiałych dla nas zdań.

Notatki można robić pisemnie lub notować przy pomocy laptopa. Jeżeli zdecydujemy się na notowanie odręczne, przed wyjściem na wykład upewnijmy się, że mamy komplet długopisów i notatnik. Osoby, które chcą notować na laptopie muszą sprawdzić czy urządzenie ma naładowaną baterię. W innym przypadku należy poszukać miejsca w pobliżu gniazdka elektrycznego.

Pamiętajmy, żeby nie zapominać o swoich notatkach. Jeżeli odłożymy je na tydzień lub dłużej, możemy mieć problemy z rozszyfrowaniem swoich własnych skrótów myślowych. Z tego względu po przyjściu do domu należy przepisać swoje odręcznie sporządzone notatki na komputerze. Jeżeli chcemy, możemy od razu wkleić je do serwisu notatek.pl.

Kiedy zacząć się uczyć do egzaminów?

Choć na początku semestru studenci są zainteresowani przede wszystkim życiem towarzyskim, idealnie byłoby zacząć przygotowywać się do egzaminów już wtedy. Należy podkreślić, że nie musimy spędzać nad książkami wielu godzin. Często całkowicie wystarczy od kilkunastu do kilkudziesięciu minut dziennie.

Jaka metoda nauki jest najlepsza?

Metoda nauki jest uzależniona od charakteru przedmiotu, z którego zdajemy egzamin. Zupełnie inaczej będziemy się uczyć do egzaminów z przedmiotów ścisłych, inaczej z przedmiotów humanistycznych.

Ważne jest, żeby dostosować sposób nauki do naszego charakteru i upodobań. Osoby, które lubią spędzać czas w towarzystwie, mogą uczyć się wspólnie ze znajomymi. Jeżeli nie jest to możliwe, możemy tłumaczyć zagadnienia egzaminacyjne rodzinie lub każdemu, kto ma ochotę nas wysłuchać.

Introwertycy powinni uczyć się w samotności. Mogą przygotowywać fiszki, odpowiadać na przykładowe pytania egzaminacyjne, rozwiązywać zadania itp. Pamiętajmy, że w przygotowaniach do egzaminów bardzo ważna jest systematyczność.

Co zrobić, gdy brakuje nam notatek?

Zdarza się, że opuścimy zajęcia i nie mamy od kogo pożyczyć kompletnych notatek. Nie należy rezygnować z notatek, gdyż może się zdarzyć, że na egzaminie otrzymamy pytanie dotyczące zagadnienia poruszanego na wykładzie, na którym nas nie było. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest odwiedzenie serwisu notatek.pl. Jest to miejsce, które nie mogłoby powstać bez studentów. Znajdziemy w nim notatki ze wszystkich przedmiotów, które były wykładane na uczelniach wyższych w Polsce. Jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy notatki ze swojej własnej uczelni.