wtorek, 27 kwiecień 2021 16:19

Jakie zastosowanie ma jaspis?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Jaspis Jaspis pixabay

Jaspis to kamień, który powstał z takich minerałów jak chalcedon i kwarc. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego i jest tłumaczona jako „cętkowany kamień”.

Ma wiele odmian i wersji kolorystycznych, najczęściej występuje jednak w wersji jednobarwnej w paski lub plamki. Jest nieprzezroczysty, a jego powierzchnia jest szklista. Dzięki żelazu, który jest zawarty w jaspisie, uzyskuje żółtą, zieloną lub czerwoną barwę.

Właściwości jaspisu

Jaspis jest kamieniem, który wzmacnia odporność organizmu, a także wpływa na poprawę słuchu lub wzroku. Jest znany również z tego, że wspomaga leczenie wątroby, śledziony oraz nerek. Ludzie uznają jaspis za kamień antystresowy. Jako ochronny kamień pochłania negatywna energię. Czerwony jaspis sprzyja realistycznemu myśleniu, zaś żółty pozytywnie wpływa na duchowy rozwój. Aby rozbudzić erotycznie kobietę wykorzystuje się właśnie czerwony jaspis, a mężczyzn – brązowy. Jaspis wpływa uspokajająco na układ nerwowy i pozytywnie na stres. Dodatkowo dodaje pewności siebie.

Zastosowanie

Jaspis wykorzystuje się jako materiał jubilerski. Jest jednym z popularniejszych kamieni wykorzystywanych do wyrobu biżuterii. Występuje w bardzo wielu odmianach, np. unakit, mokait czy jaspis cesarski lub pejzażowy. Jego cechą charakterystyczną są ciemne plamki na powierzchni kamienia. Służy również jako materiał dekoracyjny do wyrobu przedmiotów artystycznych i użytkowych. Jaspis występuje czasami w atrakcyjnych odmianach, które są poszukiwane przez kolekcjonerów. Wykorzystywany jest też jako kamień okładzinowy.

Rodzaje i oddziaływanie jaspisu

  • Jaspis czerwony, nazywany także królewskim, uzdrawia stare rany duszy, zmniejsza wpływ stresu na stan emocjonalny, pomaga przezwyciężać strach i radzenie sobie z problemami.
  • Jaspis dalmatyńczyk symbolizuje pieniądze i dobrobyt. Uważany jest za kamień wojowników. Chroni przed depresją i negatywnym myśleniem. Jest dobry dla osób, które rzucają palenie.
  • Jaspis dalmatyńczyk fioletowy symbolizuje siłę woli. Jest idealny dla osób, które rozpoczynają coś nowego, np. zakładają nową firmę, zaczynają budowę domu czy jakiś duży projekt.
  • Jaspis ,,skóra leoparda" oznacza powrót na jasną stronę życia. Kamień ten idealnie sprawdzi się dla osób delikatnych. Przyda się również osobom, które chcą wyleczyć swoje rany z przeszłości, nawet tej odległej. Jeśli boimy się swojej ciemnej strony, to ,,skóra leoparda” pomoże nam zrozumieć, że droga do światła biegnie przez akceptację i harmonię.
  • Jaspis obrazkowy pomaga realizować marzenia, jest świetnym wyborem dla przedsiębiorców. Wspiera kreatywność i twórczość.