środa, 07 październik 2020 11:21

Jak poprawić sprawność ruchową dziecka?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Taniec Taniec

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, co jeszcze mogą zrobić, żeby poprawić sprawność ruchową swojego dziecka? Czy wystarczą tylko codzienne ćwiczenia, plac zabaw i lekcja w-fu dwa razy w tygodniu, czy może warto zrobić coś więcej, żeby aktywność pociechy przekładała się na jej zdrowie i dobre samopoczucie?

 

Taniec - ciekawy sposób poprawy koordynacji i sprawności

Okazuje się, że jedną z najciekawszych i najbardziej skutecznych form poprawiających dziecięcą sprawność jest taniec.Ilość mięśni angażowana w czasie tanecznych podrygów oraz połączenie jej z koniecznością skoncentrowania się dziecka na każdym poszczególnym ruchu, sprawiają, że to właśnie taniec jest tą aktywność, która najmocniej poprawia koordynację dziecka! Jak czytamy na stronie https://taniec.com.pl/sr/sprawnosc-i-koordynacja taniec w wybitny sposób dostarcza dziecku optymalnej dawki ruchu potrzebnej mu w ciągu dnia, rozwija ciało fizycznie i pozytywnie wpływa na rozwój mózgu, który z opanowaniem większości układów tanecznych jest nierozerwalnie związany.

Taniec stanowi sprytne (bo rozrywkowe!) połączenie zabawy z kształtowaniem sylwetki, gracji, prostej postawy i zdrowego kręgosłupa. Łączy w sobie ćwiczenia ogólnorozwojowe podawane dziecku w atrakcyjnej ruchowo formie, ćwiczenia wytrzymałościowe, zręcznościowe i zadania pozwalające na wyrabianie w małym, chłonnym umyśle orientacji przestrzennej. Co ciekawe, większość trenerów i instruktorów tańca zauważa, że poza plusami fizycznymi, kształtuje on również osobowość dziecka, uczy go odpowiedzialności i umiejętności wspólnego działania w większej grupie.

Lekcje tańca czy wyjazd na obóz taneczny?

Szkoły tańca mają świadomość tego, jak ważną pełni on rolę w poprawie sprawności ruchowej dziecka podsuwają rodzicom różnorodne oferty takich kursów dla dzieci. Mogą to być stałe, cotygodniowe zajęcia np. łączące w sobie taniec, gimnastykę i elementy akrobatyki, jak tutaj: https://taniec.com.pl, ale i sezonowe czy powtarzane cyklicznie wyjazdy taneczne. W ramach takich obozów dziecko uczestniczy w profesjonalnie przygotowanym turnusie, podczas którego uczy się nowych form tańca, poznaje nowym znajomych i angażowane jest w przeróżne gimnastyczne ćwiczenia doskonale wpływające na jego rozwój psycho-fizyczny.

Warto wiedzieć, że lekcje tańca podzielone są na grupy wiekowe i grupy różnego zaawansowania. Taki podział sprawia, że na zajęcia mogą śmiało przyjść osoby bez żadnego dotychczasowego doświadczenia w tańcu np. dzieci najmłodsze (juniorzy), czy dzieci nieco starsze a także nastolatki. Grupy te wzajemnie nie mają zajęć, tylko są one prowadzone osobno, co sprawia, że adepci sztuki tańca rozwijają się w towarzystwie kolegów o podobnej sprawności. Razem przełamują oni kolejne bariery, uczą się nowych układów a wyrównany poziom pozwala im na zabawę bez nadmiernej konkurencji czy krępowania się tego, że ktoś tańczy lepiej, a ktoś gorzej. Taki podział wydatnie wpływa na stabilny rozwój dziecka i jego sprawności oraz przyjemne spędzanie czasu w towarzystwie podobnie zaangażowanych kolegów.