piątek, 05 kwiecień 2024 14:58

Witamina C do basenu - czy warto ją stosować?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
witamina C do basenu witamina C do basenu pixabay

Krystalicznie czysta woda w basenie zachęca do częstych kąpieli. Niestety, pojawienie się zielonej lub brązowej wody jest kwestią czasu, gdy nie stosuje się żadnych środków przeciwdziałających temu zjawisku. Chemia basenowa ogranicza rozwój glonów i bakterii w wodzie, zapobiegając konieczności jej wymiany. Dowiedz się więcej o chemii do oczyszczenia wody basenowej i dowiedz się, dlaczego nie zastąpi jej witamina C.

 

  1. Witamina C do basenu - czy warto jej używać?
  2. Jak działa kwas askorbinowy w basenie?

Witamina C kojarzy się głównie z leczeniem przeziębienia i wzmacnianiem naczyń krwionośnych, jednak ma znacznie szersze zastosowanie. Wykorzystuje się ją nie tylko w medycynie i kosmetologii, ale i do wielu innych celów. Niektórzy decydują się na jej dodawanie do wody basenowej, jednak czy jest to dobre rozwiązanie? Poznaj mity o oczyszczaniu wody w basenie za pomocą kwasu askorbinowego.

Witamina C do basenu - czy warto jej używać?

Uzdatnianie wody w basenie ogrodowym jest niezbędne, by woda przez cały czas miała krystaliczny kolor i odpowiedni poziom pH. Bez użycia chemii basenowej w wodzie rozwiną się glony i bakterie, a woda będzie mieć brzydki odcień i nieprzyjemny zapach. Stosowanie kwasu askorbinowego do oczyszczania wody w basenie jest jednak bez sensu. Witamina C nie zwalcza glonów i bakterii. Ponadto neutralizuje chlor, co sprawia, że chemia basenowa nie działa na drobnoustroje. Chlor traci swoje właściwości oczyszczające, przez co woda w basenie staje się siedliskiem szkodliwych bakterii i ma zielony lub brązowy kolor, który zniechęca do kąpieli.

Jak działa kwas askorbinowy w basenie?

Witamina C w wodzie basenowej szybko się rozpuszcza i sprawia, że woda początkowo nabiera jasnego koloru, dlatego niektórzy uważają, że można używać jej do oczyszczania. W rzeczywistości zastosowanie witaminy C w basenie daje jedynie krótkotrwały efekt przeźroczystości, gdyż woda po pewnym czasie znów staje się zielona lub brązowa. Dzieje się tak, gdyż kwas askorbinowy jest silny przeciwutleniaczem, który zmienia wartościowość żelaza w cieczy. Nie dezynfekuje wody, lecz jedynie wpływa na jej odcień. Ponadto oddziałując na zawarte w wodzie żelazo, zmienia alkaliczność wody - pH spada, a woda staje się kwaśna. Jednocześnie nie wykazano żadnego działania przeciwbakteryjnego lub likwidującego glony. Użycie witaminy C nie ma więc znaczenia dla uzdatniania wody.

Więcej o wadach stosowania witaminy C w basenie ogrodowym przeczytasz na https://www.chemiabasenowa.pl/content/42-witamina-c-do-basenu