poniedziałek, 26 wrzesień 2022 15:27

Prowadnice GTV – jakie wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Prowadnice kulkowe GTV Prowadnice kulkowe GTV pixabay

Chcemy, aby w naszych domach zapanował ład i porządek, dlatego coraz częściej kupujemy szafy na wymiar, komody z szufladami, biurka i zestawy szafek kuchennych.

Każdy z wcześniej wymienionych mebli posiada szuflady, które bardzo usprawniają przechowywanie naszych rzeczy. Łatwe otwieranie i zamykanie szuflad we współczesnych meblach zawdzięczamy prowadnicom. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, podczas wyboru prowadnic do szuflad.

Co jest ważne podczas zakupu prowadnic?

Prowadnice to element szuflad, który jest niewidoczny na pierwszy rzut oka, ale jest to niezbędnik wśród bardzo ważnych akcesoriów wykończeniowych w meblarstwie. Ich mechanizm sprowadza się do tego, aby użytkownik miał możliwość płynnego wysuwania i wsuwania szuflad. Na rynku są dostępne różne typy prowadnic, których wybór powinien być uzależniony od wielkości szuflady oraz przeznaczenia mebla. Istnieją dwa rodzaje prowadnic, które są przeznaczone do różnego rodzaju szuflad: prowadnice kulkowe oraz prowadnice rolkowe. Nieprawidłowy wybór prowadnic do szuflady ze względu na przeznaczenie mebla lub zakup prowadnicy o niskiej jakości może skutkować szybkim zniekształceniem się mechanizmu. 

Prowadnice kulkowe i rolkowe – jakie wybrać?

Prowadnice to dość prosty mechanizm, dzięki któremu ruch szuflady dzięki rolkom, jest płynny i efektywny. Pierwszym rodzajem prowadnic, które możesz znaleźć w sklepach meblarskich, są prowadnice rolkowe. Są one stosunkowo tanie oraz łatwe w montażu, ale ich wadą jest niewielki udźwig do 25 kg. Prowadnice kulkowe są przeznaczone do szuflad z lekką zawartością, dlatego sprawdzą się idealnie w komodach z bielizną lub biżuterią. Takie prowadnice wysuwają się do 3/4 długości prowadnicy, dlatego nie poleca się montowania tych prowadnic w szafkach, które są głębokie, a rzeczy w nich umieszczone są bardzo wysokie. Warto zastosować w szufladach prowadnicę kulkową GTV Versalite 500 cichy domyk.

Drugim rodzajem prowadnic są prowadnice kulkowe, wśród których znajdują się prowadnice typu push to open. Prowadnice kulkowe GTV charakteryzują się wysoką jakością oraz wytrzymałością na otwarcia, oraz zamknięcia szuflad. Ten typ prowadnic jest przeznaczony do zdecydowanie większych obciążeń, nawet do 50 kg, dlatego są również wykorzystywane w domach, warsztatach oraz w firmach produkcyjnych. Prowadnice kulkowe są produkowane w dwóch wersjach, na 3/4 wysunięcia szuflady oraz całe wysunięcie. Jest to niezwykle istotne szczególnie przy płaskich oraz głębokich szufladach.

Dopasowując prowadnice do szuflad oraz mebli należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wagę zawartości, jaką będziesz przechowywać. Zwróć uwagę również na wielkość przechowywanych w szufladzie elementów, im wyższe rzeczy, tym trudniej je wyciągnąć przy częściowym wysunięciu szuflady. Dodatkowym elementem, na który warto zwrócić uwagę to głębokość szuflady. Jeśli szuflada jest płaska, to również należy wybrać prowadnicę, która wysunie się na całość zakresu.