czwartek, 25 sierpień 2022 14:12

O sztuce picia piwa, czyli jaki trunek wybrać na rodzinną uroczystość

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
sklep z piwem sklep z piwem pixabay

Każdy miłośnik bursztynowego trunku ma swój własny, ulubiony smak. Jednak, kiedy zapraszasz do siebie gości, warto sięgać po alkohol jednorodny, taki, który może zaskoczyć, zaciekawić, ale także zagwarantować nieprzeciętną jakość. Podpowiadamy, jakie rodzaje piw warto przygotować na uroczyste spotkanie przy stole.

 

Nie posiłkuj się wyłącznie marketem, w którym dostępne są masowe wyroby. Na szczególną okoliczność warto wybierać przemyślane piwa, które możesz nabyć w specjalistycznym sklepie z alkoholami. Warto także poszukać lokalnych i rodzinnych browarów, które produkują na małą skalę, ale receptury opierają na starym rzemiośle warzenia trunku. Większość z nich ma swój sklep z piwem w sieci, dlatego wcześniejsze zamówienie takiego towaru nie stanowi problemu.

Jak wybrać dobre piwo na wesele, urodziny lub święta?

Na szczególne okazje wybieraj coś nieoczywistego. Piwa importowane łatwo dostępne, których nazwy są powszechnie znane zostaw na inne okazje. Unikaj także piw koncernowych, ponieważ browary produkujące rocznie miliony hektolitrów piwa prezentują marki nastawione na oczekiwania smakowe masowego konsumenta. Dobre piwo wcale też nie musi być drogie, warto kierować się smakiem. Czytaj etykiety, ponieważ rzetelne firmy nie mają nic do ukrycia i prezentują na etykiecie nie tylko pełen skład, ale także podają nutę smakową i przeznaczenie trunku.

Pamiętaj o tym, że jeśli zamawiasz wcześniej takie wyroby, to w przeciwieństwie do mocnych alkoholi mają one krótki termin ważności. Z tego względu warto sięgać po ciemne piwa, które zdecydowanie lepiej znoszą procesy starzeniowe, a niektóre wręcz na nim zyskują.

Piwa z większą zawartością alkoholu jak porter, imperialny stout czy barley wine są cięższe, ale za to mają bardziej wyrazisty styl. Nie będą jednak odpowiednie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z piwem. Warto więc zaopatrzyć się także w jasne i delikatniejsze aromaty. Idealnie sprawdzi się tutaj klasztorne piwo, które jest typem „ale”, jednak to nie są tanie gatunki.

Piwa rzemieślnicze – rodzaje warte uwagi

To wyszukane gatunki, które bazują na odpowiednio dobranych składnikach, a przede wszystkim są uzyskiwane z wysokogatunkowych słodów jęczmiennych i wyselekcjonowanych gatunkach chmielu. Mają orzeźwiające nuty, bo to piwa kraftowe – warzone w niewielkich, lokalnych browarach, które są nastawione na jakość i dobry smak. Mniejsze browary skupiają się na wysokiej jakości piw i nie ograniczają się do warzenia jednego czy dwóch rodzajów. Dzięki nim odkryjesz więcej smaków. Dla gości, jakich podejmujesz, sprawdzą się łagodne, wyraźnie słodowe smaki typu Lager, na przykład w wersji z dodatkiem owocu orzeźwiającej marakui. Gdy szukasz napoju o wyczuwalnym, chmielowym aromacie, lepszym wyborem może okazać się tradycyjny Pils. Masz do wyboru naprawdę wiele dobrych rodzajów, dlatego zaskocz swoich gości wybornym, niemasowym gatunkiem dobrego piwa.