czwartek, 23 luty 2023 13:58

Noże introligatorskie - do czego służą?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Noże introligatorskie Noże introligatorskie pixabay

Mimo, iż termin “noże introligatorskie” dla laików brzmi raczej obco, to w swojej branży te produkty są bardzo znane i cenione. Stanowią bowiem jedno z najpowszechniejszych, ale także bazowych narzędzi pracy w drukarni. Jakość noży na pewno przełoży się na efekt świadczonych usług drukarskich. Warto zatem zaopatrzyć się w dobry sprzęt, a potem odpowiednio o niego dbać, czyli oddawać do ostrzenia do szlifiernii. Z artykułu dowiesz się co to są noże introligatorskie, jak je wybrać oraz gdzie są wykorzystywane.

 

Co to są noże introligatorskie i gdzie je wykorzystujemy?

Noże introligatorskie stosuje się do cięcia papieru, kartonu, a nawet kredy i skóry na skalę masową. Są wykorzystywane w wielu zakładach. To właśnie od m.in. noży introligatorskich zależy, czy zlecenie jakie powierzą Ci klienci będzie wykonane z należytą starannością. Można je kupić w sklepach branżowych, również przez internet. Obecnie mamy do wyboru wiele ofert, należy zatem wybrać towar najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb i specyfiki biznesu. Warto skonsultować z doradcą klienta, które noże introligatorskie będą dla Ciebie najlepsze. 

Czym charakteryzują się dobre noże introligatorskie?

Jeśli stoisz właśnie przed wyborem noży introligatorskich np. do swojego zakładu poligraficznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się dobre jakościowo produkty tego typu. Trzeba pamiętać o kilku ważnych cechach. Weź pod uwagę przede wszystkim trwałość, wytrzymałość produktu. Noże introligatorskie powinny być także wygodne dla użytkowników. Ponadto ważne, aby były dostosowane do dłoni (niektóre mają też przydatne uchwyty antypoślizgowe).

Warto wiedzieć, że stosunkowo niska cena produktu może przełożyć się na jakość noży introligatorskich. Pamiętaj, że będzie to podstawowe narzędzie pracy Twoje lub Twoich pracowników. Zadbaj zatem o to, aby jego jakość nie budziła wątpliwości. Istotne jest przecież, aby produkty, które są wyposażeniem Twojego zakładu, jak np. noże wadia były bezpieczne dla pracowników drukarni. 

Czy noże introligatorskie wymagają ostrzenia?

Jak wszystkie narzędzia ostre, tak i noże introligatorskie wymagają ostrzenia. Przy codziennej pracy jednak, całkiem łatwo przegapić moment, kiedy zaczynają one potrzebować naprawy. Oczywiście nie musisz ich wyrzucać albo samemu się nimi zajmować, gdy się nieco zużyły. Istnieją specjalne zakłady, które zajmują się zawodowo ostrzeniem narzędzi. Gdy zatem zauważysz, że precyzja cięcia nie jest już taka jak kiedyś, oddaj swoje noże introligatorskie do szlifiernii, która przywróci im początkową ostrość. 

W tej kwestii rekomendowane jest zaufanie specjalistom i profesjonalistom w swojej dziedzinie. Dobrze jest na stałe związać się z firmą, która się tym zajmuje i oddawać narzędzia co określony przez nich czas. Pozwoli Ci to na utrzymanie jakości swoich usług na niezmiennie najwyższym poziomie. Regularnie oddawanie noży introligatorskich do szlifierni jest konieczne w tym biznesie. Niestety raz zrażony przez słaby efekt cięcia klient może już do nas nie powrócić.