piątek, 26 sierpień 2022 13:41

Narkomania to choroba

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ośrodki detoksykujące Ośrodki detoksykujące pixabay

Myśląc na, narkoman przed oczami mamy najczęściej brudną, zaniedbaną osobę, bezdomnych w zakamarkach ulic, czy na dworcach, osoby „żebrzące o grosz” pod sklepami. To skojarzenie z kimś, kto nie pasuje do zwykłego świata. Jak bardzo jednak mylne jest takie postrzeganie problemu narkomanii.

 

Bardzo często to ktoś z sąsiedztwa, kolega z pracy, bliski znajomy albo „dopilnowane dziecko” z dobrego domu. Pozornie szczęśliwy człowiek wiodący normalne życie. Wniosek zatem jest jeden – narkomania może dotknąć każdego!

Warto zatem wiedzieć gdzie należy szukać pomocy, jakie ośrodki mogą pomóc w leczeniu narkomanii.

Przyczyny narkomanii

Problem narkomanii może mieć różne podłoże. Ich źródłem mogą być problemy sięgające do czasów naszego dzieciństwa - nasza przeszłość. Ważna jest także nasza osobowość, to jak radzimy sobie z różnymi sytuacjami, problemami życia codziennego – w jakiej kondycji psychicznej i fizycznej się znajdujemy.

Ważne jest także środowisko, w jakim się otaczamy. Uzależnienie od narkotyków pod wpływem właśnie tego ostatniego ma ogromny wpływ na moment, kiedy sięgamy po raz pierwszy po narkotyki.

Do najpowszechniejszych przyczyn uzależnienia od narkotyków, szczególnie w młodym wieku zaliczyć można chęć zaimponowania rówieśnikom, sprawdzenia/spróbowania jak to jest. Dla „Dzieciaków” to także pomysł na nudę, albo nawet brak pomysłu na to zrobić z wolnym czasem. To wspomagacz imprez, który natychmiastowo zmienia nastrój, to często chęć dorównania innym, zaimponowania, naśladowania towarzystwa.

Sięgniecie po narkotyki (w każdym wieku) to także sposób na poradzenie sobie z problemami. Brak rozumienia przez rodzinę, bliskich, problemy emocjonalne.

W przypadku osób dorosłych narkotyki to także sposób na rozładowanie stresu, pozorny relaks pozwalający na chwilę zapomnienia. To sposób na radzenie sobie z problemami osobistymi, zawodowymi.

Oznaki uzależnienia od narkotyków

Sięgając po narkotyk uzależniona osoba próbuje rozwiązać swój problem. Nie postrzega zatem tego jako uzależnienia starając się negować to, że sięga po nie regularnie.

Jak w porę wychwycić, że coś jest nie tak, jakie objawy powinny wskazywać na uzależnienie od narkotyków.

To bardzo indywidualna kwestia, zależy od stanu zdrowia danej osoby, jej kondycji. 

Do najpopularniejszych objawów mogących świadczyć o uzależnieniu od narkotyków należą: zmiany w wyglądzie fizycznym (najczęściej to brak dbałości o siebie, ubiór, higiena osobista, spadek masy ciała), poszerzone lub nadmiernie zwężone źrenice, zmiany w zachowaniu: nadpobudliwość lub flegmatyczność, negatywny nastrój, brak chęci do życia, depresja. 

Detoks narkotykowy

Jest pierwszym krokiem w przerwaniu ciągu narkotykowego i wstępem do dalszej terapii.

Mimo, iż osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z negatywnego działania przyjmowanych środków, nie jest w stanie jednoznacznie zrezygnować z ich zażywania.

Leczenie jest procesem i to długotrwałym, powinno rozpocząć się od detoksu narkotykowego i przejść w odwyk. Ośrodki detoksykujące - takie jak Detoks Fenix https://detoksfenix.pl/uslugi/detoks-narkotykowy/  działające zgodnie z literą medycyny właśnie tak prowadzą cały proces leczenia pacjenta.